Kultura
Nawet kapryśna pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie

Drugi dzień, a zwłaszcza wieczór „Dni Kętrzyna”, mimo nieco zmiennej pogody bynajmniej nie przeszkodził mieszkańcom w miłym spędzeniu sobotniego wolnego dnia. W miarę upływu czasu kętrzyński amfiteatr zaczął się wypełnić widzami, które swoje apogeum osiągnęło po godzinie 20.00, kiedy to kończył swój występ Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem a do koncertu przygotowywał się zespół HAPPYSAD.
Sobota była drugim z kolei dniem w ramach odbywających się Dni Kętrzyna. Była to bez wątpienia również bardzo udana ( szczególnie dla młodych mieszkańców grodu nad Gubrem) sobota.
Już o godz. 17.00 jako pierwsi na scenę wyszli muzycy związani z kętrzyńską lokalną sceną artystyczną niemal od… zawsze. Dwóch z nich tworzyło legendarną Synkopę, pozostała dwójka jest dobrze znana z Dr Watta. Mowa tu oczywiście o obecnym zespole „Projekt Legendy” czyli kwartecie, który objawił się na muzycznej scenie Kętrzyna w roku 2017. Dzisiaj tworzą go: Paweł Bieleckii Paweł Korol (obaj Dr Watt) oraz Waldemar Rudziński i Roman Szymanowski(obaj Synkopa). Mimo, że niewielki deszcz, przypominający co chwila o swoim istnieniu, wprowadzał wśród potencjalnej publiczności trochę zamieszania, to jednak w miarę upływu czasu miejsca w amfiteatrze zaczęły się systematycznie wypełniać. Swoje apogeum osiągnęło około godziny 20.00, kiedy to kończył występ Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem . Co warto podkreślić, artysta będący jednocześnie znawcą polskiej piłki nożnej, od Kętrzyna otrzymał upominki, a jednym z nich był szalik klubowy KKS „Granica”. Widzowie zaś żądając bisów nie pozwolili artyście na szybkie zejście ze sceny. W tym czasie do koncertu przygotowywał się zespół HAPPYSAD. Mimo dobrze zapowiadającego się programu i wypełnionego po brzegi amfiteatru, władanie Dniami Kętrzyna przejął dość intensywny deszcz. Nie przeszkodziło to jednak widzom, którzy najwyraźniej byli przygotowani na spotkanie z kapryśną tego wieczoru naturą.
Obecnym w amfiteatrze nie pozwolili się również nudzić prowadzący tegoroczne Dni Kętrzyna czyli Grzegorz Halama i Mariusz Karpoliński organizując (wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Pionier” obchodzącą 60-lecie swojego istnienia) szereg konkursów zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Zapewne satysfakcji nie brakowało również dla najmłodszych mieszkańców . Tradycyjnie w pobliżu głównego obiektu mogli oni skorzystać z wielu atrakcji adekwatnych do ich wieku.
Przed nami trzeci i zarazem ostatni z Dni Kętrzyna. Rozpocznie się on o godz.16.00 propozycją dla najmłodszych mieszkańców Kętrzyna – muzycznym Show dla dzieci w wykonaniu grupy Tulinki Band Show . Tulinki, czyli śpiewające pluszowe gwiazdy z telewizji, które jeżdżą po Świecie, zawitają do Kętrzyna aby tulić się do dzieci i śpiewać razem z nimi tulinkowe nutki. Obchody Dni Miasta zakończy natomiast muzyczno- taneczne show w wykonaniu Stefano Terrazzino, włoskiego tancerza, aktora i wokalisty, który chętnie przybliży kulturę włoską i podzieli się radością płynącą z tańca i muzyki .
fj

Kultura
Uczcijmy Dzień Kobiet wyjątkowym muzycznym wydarzeniem

Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych serdecznie zapraszają już 11 marca o godz. 18:00 na koncert online pod hasłem Kobieca Przystań połączonego z debatą o przemocy wobec kobiet „Nasz głos ma znaczenie”. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Antkowiak.

Krzysztof Antkowiak – pianista, wokalista, kompozytor, producent. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych wokalistów swojego pokolenia. Popularność zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80 utworem „Zakazany owoc”. Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim, Edytą Górniak i Justyną Steczkowską. W międzyczasie pisał muzykę do filmów dokumentalnych dla innych wykonawców.
Debata o przemocy wobec kobiet „Nasz głos ma znaczenie!”
Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najczęstszych naruszeń praw człowieka na świecie, do którego dochodzi wielokrotnie każdego dnia, w każdym zakątku globu. Prowadzi ona do poważnych krótko i długoterminowych fizycznych, ekonomicznych i psychicznych konsekwencji dla kobiet i dziewcząt, uniemożliwiając im pełne i równe uczestnictwo w życiu społecznym. Skala oddziaływania tego procederu, zarówno w życiu jednostek i rodzin, jak i całego społeczeństwa, jest ogromna. Sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 – w tym zwiększona izolacja, ograniczona mobilność, stres i niepewność ekonomiczna – doprowadziły do alarmującego nasilenia się przemocy domowej.
W tym temacie wypowiedzą się zaproszeni goście:
Małgorzata Biały – specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie
Daniel Sapiński – terapeuta uzależnień i specjalista pomocy ofiarom przemocy w rodzinie
Monika Karanowska – pedagog szkolny
Wydarzenie online dostępne będzie od godz. 18:00 na profilu facebook Kętrzyńskiego Centrum Kultury oraz na antenie Telewizji KTK.
Kultura
TEATR PRZY STOLIKU -„AKOMPANITATOR” – ODWOŁANY!

W związku z nowymi restrykcjami wprowadzonymi od 27 lutego dla województwa warmińsko-mazurskiego wydarzenie TEATR PRZY STOLIKU -„AKOMPANITATOR” zostaje ODWOŁANE!
Kultura
TEATR PRZY STOLIKU „AKOMPANIATOR” – 04 marca 2021 (czwartek) sala kinowo- widowiskowa KCK godz.18:00 (Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina Gwiazda od 26.02 (piątek) w godz:14:00-21:00 )

Fatalna tożsamość zakochanego: jest tym, który czeka… Motto zaczerpnięte z Rolanda Barthesa towarzyszy tragikomicznej opowieści Anny Burzyńskiej o obsesyjnej miłości pianisty do divy operowej, od 30. lat nieświadomej uczuć kotłujących się w duszy i umyśle jej skromnego akompaniatora. Ten zaś, owładnięty bezgraniczną miłością buduje swój wymarzony związek z ukochaną, ale… bez niej. Konsekwencje zmyślenia silniejszego od prawdy okażą się zaskakujące dla obu stron.
Czytają: Wiesława Szymańska i Maciej Mydlak