Connect with us

Wiadomości

Wojewódzkie obchody Święta Policji

100 lat temu, a dokładnie 24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu Ustawodawczego powołana została Policja Państwowa. Stała się ona symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów. Stąd też Święto Policji przypada 24 lipca.

Wprawdzie 100. rocznicę powołania polskiej Policji Państwowej obchodzi się 24 lipca, ale lokalne uroczystości odbywają się w różnych terminach. W tym roku policjanci z garnizonu warmińsko-mazurskiego obchodzili swoje święto 2 sierpnia w Kętrzynie.

Uroczystość, w trakcie której oficjalnie otwarto nowoczesny budynek Komisariatu Policji w Korszach, poprzedziła Msza św. w Bazylice św. Jerzego w intencji środowiska policyjnego koncelebrowana przez arcybiskupa metropolitę warmińskiego Józefa Górzyńskiego. Podczas mszy odbył się koncert Chóru Policji Garnizonu Warmińsko – Mazurskiego. Z kolei na Placu Józefa Piłsudskiego trwał – cieszący się dużym zainteresowaniem mieszkańców – festyn, w trakcie którego policjanci prezentowali swój sprzęt używany w codziennej służbie. Natomiast finałem wojewódzkich obchodów Święta Policji był uroczysty apel. Uczestniczyli w nim obok funkcjonariuszy garnizonu warmińsko-mazurskiego zaproszeni goście, a wśród nich: posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz rządowych (Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Artur Chojecki –  wojewoda warmińsko-mazurski), przedstawiciele władz samorządowych, sądownictwa, prokuratury oraz służb współpracujących z Policją. Komendę Główną Policji reprezentował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Witając na uroczystości przybyłych gości Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek (24 lipca 2019 roku Prezydent RP Andrzej Duda mianował insp. Tomasza Klimka na stopień generalski – nadinspektora. Po raz pierwszy komendant garnizonu warmińsko-mazurskiego dostąpił takiego zaszczytu) powiedział między innymi:

– Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikami czy funkcjonariuszami Policji nie zapominamy o tym, kim jesteśmy. Jesteśmy stróżami prawa, którzy swoją postawą, wiedzą i doświadczeniem tworzą kolejny rozdział historii Policji. To my sami decydujemy o tym, jak zapamiętają nas przyszłe pokolenia i jak nasza formacja będzie funkcjonować w przyszłości.

Tradycyjnie podczas obchodów święta Policji wielu z funkcjonariuszy garnizonu zostało odznaczonych, awansowanych na kolejne stopnie oraz uhonorowanych nagrodami i pamiątkowymi odznakami. W tym roku w garnizonie warmińsko – mazurskim awansowano na wyższe stopnie 923 policjantów. Medalem „Za długoletnią służbę” odznaczonych zostało w sumie 37 funkcjonariuszy, medalem „Zasłużony Policjant” odznaczono 76 policjantów, medalem za „Zasługi dla Policji” 10. Ponadto nagrodami Komendanta Głównego Policji zostało wyróżnionych 213 policjantów, 22 członków korpusu służby cywilnej oraz 24 pracowników cywilnych. Natomiast odznaczeniami NSZZP „Odznaki honorowe” 3 policjantów.

Nie zabrakło także ciepłych słów oraz gratulacji i życzeń ze strony oficjalnych gości (Jarosława Zielińskiego, Artura Chojeckiego, nadinsp. Dariusza Augustyniaka)  skierowanych pod adresem funkcjonariuszy i pracowników oraz ich rodzin.

Wojewódzkie obchody Święta Policji  w Kętrzynie zakończyła parada i przejazd motocykli oraz  pojazdów policyjnych główną ulicą miasta.

fj

Informacje miejskie

„Uzależnienia- Droga donikąd”. Kętrzyński Profilaktyczny Piknik Rodzinny

Wychodząc z założenia, iż jedną z bardziej efektywnych form profilaktyki jest nie tylko miłe ale również konstruktywne spędzanie czasu wolnego z dziećmi, Gmina Miejska Kętrzyn wraz z Fundacją Uskrzydleni Wspieramy Kreatywnie oraz Kętrzyńskim Centrum Kultury  9 sierpnia zorganizowała na terenie amfiteatru Profilaktyczny Piknik Rodzinny pod hasłem „Uzależnienia- Droga donikąd”.

Przy słonecznej i wręcz upalnej tego dnia pogodzie zaproponowane przez organizatorów quizy, warsztaty pizzy, zajęcia profilaktyczne, wspólna zabawa, dmuchańce, balonowe ZOO , bańki mydlane czy pokaz działania psa Straży Granicznej spowodowały, że nikt z obecnych nie czuł się znudzonym . Zwieńczeniem Kętrzyńskiego Profilaktycznego Pikniku Rodzinnego był koncert Gabriela Fleszara połączony z pogadanką na temat uzależnień i jego osobistymi doświadczeniami. Koncert ten można by określić w kilku ważnych i prostych słowach: „Człowiek wolny to człowiek wolny od uzależnień”.

To właśnie te wszystkie elementy sprawiły, że nielicznie zgromadzone w amfiteatrze rodziny (ze względu na upalną pogodę i zasady bezpieczeństwa związane z pandemią) przez kilka godzin miłay możliwość rodzinnego spędzenia czasu.

Czytaj dalej »

Siatkówka

TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ „PUREFOOD CUP 2020 KĘTRZYN”

8 sierpnia na terenie boisk do gry w siatkową piłkę plażową znajdujących się na terenie obiektu  Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka” odbył się kolejny tego lata turniej piłki siatkowej mężczyzn. W turnieju, w którym  uczestniczyło 14 par z regionu zwycięsko zakończyła olsztyńska para siatkarska w składzie Patryk Piotr Tyszko/Paweł Pietkiewicz.

Mimo ogromnego upału miniona sobota była nie wątpliwie udana dla siatkarzy uprawiających siatkową piłkę plażową zwłaszcza, że tego typu turnieje organizowane na obiekcie Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka” cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Tym razem, ze względów organizacyjnych, w turnieju trwającym wiele godzin uczestniczyło 14 zespołów dwuosobowych.  Był to bez wątpienia niezwykle udany turniej przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze, wszyscy uczestnicy turnieju dzięki firmie „Pure Food – Catering Dietetyczny” (pomysłodawca i sponsor turnieju) otrzymali przed rozpoczęciem turnieju komplet koszulek, po drugie oprócz tradycyjnych nagród rzeczowych najlepsze trzy pary siatkarskie uhonorowane zostały nagrodami pieniężnymi, a czwarta tygodniowym voucherem na korzystanie z oferty firmy „Pure Food – Catering Dietetyczny”

W rozpoczęciu turnieju oraz jego zakończeniu uczestniczył również burmistrz Ryszard Niedziółka, który w skierowanych do siatkarzy słowach podziękował uczestnikom za uczestnictwo, sportową atmosferę oraz podkreślił wysoki poziom turnieju. Nic zatem dziwnego, że czysty piasek, słońce i piłka plażowa były tego upalnego dnia doskonałym przepisem na udaną sportową sobotę.

W turnieju I miejsce przypadło parze siatkarskiej z Olsztyna Patryk Piotr Tyszko/Paweł Pietkiewicz, do których trafiła główna nagroda. II miejsce zajęła para ze Szczytna Filip Kowalewski/Kacper Gut. Na symbolicznym podium z III miejscem znalazła się para olsztyńsko-mrągowska Paweł Borkowski/Marcin Końpa. Natomiast IV miejsce w turnieju zajęła para bartoszycko – giżycka Patryk Kulpaka/Blażej Masłowski.

Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują firmie „PURE FOOD – Catering Dietetyczny” za ufundowanie nagród finansowych, koszulek dla wszystkich zawodników oraz poczęstunku w trakcie turnieju.

Czytaj dalej »

Piłka nożna

Extreme Team zwycięzcą V Letniej Kętrzyńskiej Ligi Orlikowej

7 sierpnia wyłoniony został zwycięzca tegorocznej – piątej już – Letniej Kętrzyńskiej Ligi Orlikowej. Podczas finału na boisku „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 1 rywalizowały cztery drużyny: Krizzo, Filipówka (mecz  o 3 miejsce),  oraz Extreme Team i Penerzy (mecz o 1 miejsce).

W obu meczach już pierwszego gwizdka sędziego, emocje sięgały zenitu, a doping kolegów z drużyn czekających na zmianę i wejście do gry rozlegał się po całej okolicy. Mecze z zainteresowaniem obserwował również burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka, który podczas uroczystego wręczania medali i pucharów krótko podsumował przebieg obu spotkań.

– Jestem wręcz urzeczony i zachwycony umiejętnościami piłkarzy, atmosferą a przede wszystkim wysokim, jak na amatorów,  poziomem gry – ocenił widowisko burmistrz.

Słów uznania pod adresem piłkarzy nie krył również współorganizator V Letniej Kętrzyńskiej Ligi Orlikowej Krzysztof Krupienik (MOSiR) , który dziękując pomysłodawcy rozgrywek Maciejowi Duczkowi dodał:

– Wspaniale widzieć tak ogromne zaangażowanie i  pełnych zapału oraz energii ludzi. Jestem przekonany, że kolejne edycje letnich rozgrywek typowo amatorskiej ligi w następnych latach będą również kontynuowane. Musimy jedynie zadbać o to, aby angażowali się do nich również ludzie młodzi, których – jak widać po drużynach – nie jest już zbyt wielu.

W rywalizacji na boisku 3 miejsce zajęła drużyna Krizzo, która pokonała rywali z Filipówki 4:2, a tytuł  mistrzowski w V Letniej Kętrzyńskiej Lidze Orlikowej wywalczyła drużyna Extreme Team pokonując Penerów (liderów fazy zasadniczej) 7:3, do której powędrował najważniejszy puchar.

Niezależnie od zajętego w rozgrywkach ligowych miejsca, każda drużyna otrzymała również pamiątkowy puchar, a na szyjach piłkarzy trzech najlepszych drużyn zawisły medale. Statuetkami wyróżniono także najlepszych. I tak: najlepszym strzelcem (Królem strzelców) został Maciej Duczek (Extreme Team), najlepszym bramkarzem – Mateusz Musiej (Extreme Team) a statuetkę MVP otrzymał Tomasz Dajnowski (Penerzy).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury