Connect with us

Szkoły

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty

„Był plecak na plecach i były walizki, a teraz wakacje skończone. Tornistry i teczki czekają na wszystkich i zaraz zawoła dzwonek”– to fragment wiersza Wandy Chotomskiej pt. „Do widzenia wakacje”. Czas więc zapomnieć o letniej przygodzie, aczkolwiek wspomnienia warto zachować przynajmniej do następnych wakacji.

2 września  we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Kętrzyn zabrzmiał ponownie lekcyjny dzwonek. W uroczystościach inaugurujących rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w poszczególnych szkołach wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych miasta. W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Zientary –Malewskiej uczestniczył Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka. 

– Początek roku szkolnego jest dla wszystkich dniem szczególnym. W szkole podstawowej zawsze najważniejsze są dwa roczniki, ten który rozpoczyna naukę i ten, który ją kończy. Wszystkim natomiast, zarówno uczniom, pracownikom szkoły i rodzicom życzę sukcesów – zwrócił się do obecnych burmistrz Ryszard Niedziółka odnosząc się jednocześnie do planów związanych z remontem hali sportowej:  – Nie stać nas na to, żeby budować  nową. Ta hala,  nie jest  wprawdzie idealna, ale korzystając z funduszy zewnętrznych oraz własnych środków  na pewno ją poprawimy. Mam też nadzieję, że  już w niedługim czasie doprowadzimy do tego, żeby ta szkoła miała jeszcze lepsze warunki do nauki i wychowania – dodał.

Wiedzę w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto rozpoczęło ponad 2000 uczniów. W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Zientary –Malewskiej naukę w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęło  434 uczniów, w tym w klasach pierwszych 47 oraz 124 w oddziałach przedszkolnych.

Szkoły

„ŻUCZKI” NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu w ramach solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem ‚żuczki” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie podczas lekcji online ubrały się na niebiesko i pomalowały również w tym kolorze swoją rączkę

Głównym celem obchodów tego dnia było podniesienie świadomości na temat autyzmu wśród dzieci oraz wzbudzenie empatii i tolerancji. Dzieciom nie łatwo jest zrozumieć tak trudne zagadnienie jednak Pani Marta starała się zorganizować zajęcia w taki sposób by przybliżyć dzieciom trudności z jakimi na co dzień muszą mierzyć się osoby dotknięte tym zaburzeniem oraz zintegrować te dwa światy.  Dzieci obejrzały film na platformie youtube, który miał na celu podnoszenie świadomości dzieci, budowanie    zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.

Marta Żukowska  

Czytaj dalej »

Szkoły

Nauczyciele i uczniowie z Jedynki dziękują medykom

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z sytuacji jaka ma miejsce na całym świecie, chodzi oczywiście o epidemię wywołaną przez koronawirusa. To właśnie z powodu tego       „ okropnego wirusa” zostały pozamykane szkoły, przedszkola, wiele instytucji, nie możemy chodzić do kościołów, spotykać się  ze znajomymi. Musimy zostawać w domach (mimo pięknej pogody za oknem), żeby się nie zarazić.
Niestety nie wszyscy pozostają w domu, niektórzy pracują i to ze zdwojoną siłą. Są to pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, stomatolodzy – ludzie, którzy mają bezpośredni kontakt z  pacjentami. Są oni najbardziej narażeni na choroby, mimo to pozostają przy pacjentach, bo na tym polega ich praca.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie chcąc wyrazić swoją wdzięczność przygotowali kartki z podziękowaniami dla pracowników służby zdrowia i w ramach  Ogólnopolskiej Akcji „KARTKA DLA MEDYKA” przesłali je drogą elektroniczną. W dniach 31 marca – 1 kwietnia wychowawcy przeprowadzali ze swoimi wychowankami lekcje on-line na temat roli naszych medyków w obecnej sytuacji. Szymon, uczeń klasy trzeciej napisał:

Uważam, że praca pracowników służby zdrowia nie jest bezpieczna. Codziennie ratują innych ludzi, często narażają swoje życie i zdrowie. Mają kontakt z pacjentami zarażonymi różnymi chorobami zakaźnymi. Pracowników służby zdrowia możemy nazwać bohaterami, ponieważ ratują życie innym, narażając przy tym własne. Pracują w nocy, kiedy my spokojnie śpimy. Przez wiele godzin noszą maski i kombinezony ochronne, opiekują się ciężko chorymi pacjentami. Ratowanie zdrowia i życia innym jest dla nich najważniejsze”. 

Dziękujemy z całego serca wszystkim pracownikom służby zdrowia – jesteście naszymi bohaterami!!!

Nauczyciele i uczniowie SP1

Czytaj dalej »

Szkoły

WŁADZE KĘTRZYNA ZAPEWNIĄ UCZNIOM LAPTOPY DO NAUKI ZDALNEJ

Od 25 marca zmienia się funkcjonowanie szkół. Uczniowie uczyć się będą nadal zdalnie, ale już będą mogli otrzymywać oceny. Nauczyciele z kolei będą realizować podstawę programową.

Jak mówi burmistrz Kętrzyna – nowa sytuacja uwidoczniła problemy wielu kętrzyńskich rodzin.
– Niektórzy po prostu nie mają w domu żadnego urządzenia – komputera czy tabletu – i nie mogą uczyć się na równi z innymi. To w sumie około siedemdziesięciorga uczniów- mówi burmistrz Kętrzyna – Ryszard Niedziółka. – Zdecydowaliśmy, że wszystkie laptopy i tablety, które szkoły mają na swoim wyposażeniu wypożyczymy uczniom, którzy takiego sprzętu nie posiadają – kontynuuje.
Komputery szkolne pozwalają jednak na zabezpieczenie tylko połowy uczniów, których rodzice są w trudnej sytuacji i nie stać ich na posiadanie takich urządzeń. Chcąc wyrównać szanse i możliwości władze Kętrzyna zadecydowały o zakupie dodatkowych 36 urządzeń dla szkół i wypożyczenie ich pozostałym uczniom.- Każdy uczeń powinien mieć równe szanse w zdobywaniu wiedzy. W związku z tym przeznaczymy 65 tysięcy złotych na zakup laptopów w trybie pilnym– podkreśla burmistrz.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury