Connect with us

Szkoły

Dzieci z „trójki” z wizytą w bibliotece

Wczoraj, w czwartek 26 września, w niezwykle ciepły i słoneczny dzień, gdy podczas spaceru oplatają nas białe, oniryczne niteczki babiego lata, przez nadal zielony i przyjemnie zacieniony skwer Arno Holza przyszły do naszej Biblioteki w Loży dzieci z przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 3.

Ich opiekunka, pani Marta Żukowska nie raz pokazywała w podobny sposób, że jedną z najważniejszych jej ról jako przedszkolanki jest rozwijanie przyjaźni z książkami, literaturą dziecięcą, pomieszczeniami bibliotecznymi, pracownikami biblioteki. I tym razem, gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie stała się partnerem programu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek” skierowanego do najmłodszych czytelników, przedszkolaki zostały zainteresowane pierwszymi krokami, jakie może kilkuletnie dziecko uczynić na drodze regularnego czytelnictwa. To znakomity wstęp edukacyjny, by przedszkolaki mogły poznać współdziałanie przedszkoli i biblioteki, potem związków tej instytucji kulturalnej ze szkołami i przenieść zwyczaje czytania, wypożyczania, potrzeby stałego czy też częstego kontaktu z książką do domu, tudzież w dorosłe życie.

Większość dzieci siedziało na krzesłach. Ach, właśnie! to owe pierwsze kroki… W ich rączkach, na kolanach komiksy. Do nich za chwilę dołączą „Pierwsze czytanki dla…”. To część wyprawki dla najmłodszego czytelnika, wraz z Kartą Małego Czytelnika, naklejkami, przypinką. Kilkoro dzieci ustawiło się w kolejce do pań bibliotekarek. Obok czuwa pani Mierzwicka. Z ich rąk do małych rączek przechodzą książki. Dzieci otrzymują „Pierwsze czytanki dla…” i zgodnie z podtytułem na obwolucie są już „książką połączeni”, bo przedszkolak przyszedł do biblioteki. Niektóre z najmłodszych już wypożyczają kolejne książki. Zatem Karta Małego Czytelnika zaczyna być w pełni wykorzystywana. Oby trwało to jak najdłużej i zamieniona została kiedyś w Kartę Dorosłego Czytelnika!   

Szkoły

„ŻUCZKI” NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu w ramach solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem ‚żuczki” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie podczas lekcji online ubrały się na niebiesko i pomalowały również w tym kolorze swoją rączkę

Głównym celem obchodów tego dnia było podniesienie świadomości na temat autyzmu wśród dzieci oraz wzbudzenie empatii i tolerancji. Dzieciom nie łatwo jest zrozumieć tak trudne zagadnienie jednak Pani Marta starała się zorganizować zajęcia w taki sposób by przybliżyć dzieciom trudności z jakimi na co dzień muszą mierzyć się osoby dotknięte tym zaburzeniem oraz zintegrować te dwa światy.  Dzieci obejrzały film na platformie youtube, który miał na celu podnoszenie świadomości dzieci, budowanie    zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.

Marta Żukowska  

Czytaj dalej »

Szkoły

Nauczyciele i uczniowie z Jedynki dziękują medykom

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z sytuacji jaka ma miejsce na całym świecie, chodzi oczywiście o epidemię wywołaną przez koronawirusa. To właśnie z powodu tego       „ okropnego wirusa” zostały pozamykane szkoły, przedszkola, wiele instytucji, nie możemy chodzić do kościołów, spotykać się  ze znajomymi. Musimy zostawać w domach (mimo pięknej pogody za oknem), żeby się nie zarazić.
Niestety nie wszyscy pozostają w domu, niektórzy pracują i to ze zdwojoną siłą. Są to pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, stomatolodzy – ludzie, którzy mają bezpośredni kontakt z  pacjentami. Są oni najbardziej narażeni na choroby, mimo to pozostają przy pacjentach, bo na tym polega ich praca.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie chcąc wyrazić swoją wdzięczność przygotowali kartki z podziękowaniami dla pracowników służby zdrowia i w ramach  Ogólnopolskiej Akcji „KARTKA DLA MEDYKA” przesłali je drogą elektroniczną. W dniach 31 marca – 1 kwietnia wychowawcy przeprowadzali ze swoimi wychowankami lekcje on-line na temat roli naszych medyków w obecnej sytuacji. Szymon, uczeń klasy trzeciej napisał:

Uważam, że praca pracowników służby zdrowia nie jest bezpieczna. Codziennie ratują innych ludzi, często narażają swoje życie i zdrowie. Mają kontakt z pacjentami zarażonymi różnymi chorobami zakaźnymi. Pracowników służby zdrowia możemy nazwać bohaterami, ponieważ ratują życie innym, narażając przy tym własne. Pracują w nocy, kiedy my spokojnie śpimy. Przez wiele godzin noszą maski i kombinezony ochronne, opiekują się ciężko chorymi pacjentami. Ratowanie zdrowia i życia innym jest dla nich najważniejsze”. 

Dziękujemy z całego serca wszystkim pracownikom służby zdrowia – jesteście naszymi bohaterami!!!

Nauczyciele i uczniowie SP1

Czytaj dalej »

Szkoły

WŁADZE KĘTRZYNA ZAPEWNIĄ UCZNIOM LAPTOPY DO NAUKI ZDALNEJ

Od 25 marca zmienia się funkcjonowanie szkół. Uczniowie uczyć się będą nadal zdalnie, ale już będą mogli otrzymywać oceny. Nauczyciele z kolei będą realizować podstawę programową.

Jak mówi burmistrz Kętrzyna – nowa sytuacja uwidoczniła problemy wielu kętrzyńskich rodzin.
– Niektórzy po prostu nie mają w domu żadnego urządzenia – komputera czy tabletu – i nie mogą uczyć się na równi z innymi. To w sumie około siedemdziesięciorga uczniów- mówi burmistrz Kętrzyna – Ryszard Niedziółka. – Zdecydowaliśmy, że wszystkie laptopy i tablety, które szkoły mają na swoim wyposażeniu wypożyczymy uczniom, którzy takiego sprzętu nie posiadają – kontynuuje.
Komputery szkolne pozwalają jednak na zabezpieczenie tylko połowy uczniów, których rodzice są w trudnej sytuacji i nie stać ich na posiadanie takich urządzeń. Chcąc wyrównać szanse i możliwości władze Kętrzyna zadecydowały o zakupie dodatkowych 36 urządzeń dla szkół i wypożyczenie ich pozostałym uczniom.- Każdy uczeń powinien mieć równe szanse w zdobywaniu wiedzy. W związku z tym przeznaczymy 65 tysięcy złotych na zakup laptopów w trybie pilnym– podkreśla burmistrz.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury