Connect with us

Szkoły

„Nie pozwól pamięci zarastać trawą”

Dzieci ze świetlicy z SP 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie włączyły się w ogólnopolską akcję „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”.

Celem akcji  jest zachęcenie jak największej liczby osób do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwróciły baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęły chociaż jeden z nich. Społeczny wymiar projektu ma na celu krzewienie szacunku do nekropolii, Miejsc Pamięci Narodowej i osób na nich spoczywających, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja potrwa do 31 października 2019 r.

Dzieci w ramach akcji wybrały się na Cmentarz Komunalny w Kętrzynie, aby posprzątać       i postawić znicze na opuszczonych grobach. Uczniowie  uprzątnęli  liście, uschnięte kwiaty oraz wypalone znicze. Była to wspaniała okazja, aby pomóc tym, którzy nie będą mogli zjawić się na grobach bliskich. Oprócz tego odwiedziliśmy pomnik żołnierzy, którzy zginęli w czasie wojny. Zapaliliśmy znicze i minutą ciszy oddaliśmy cześć i pamięć zmarłym.

                                                                                                                   Justyna Krajewska

Sport

Halowe Eventy Lekkoatletyczne Szkół Podstawowych

W hali MOSiR odbyła się pierwsza tura Halowych Eventów Lekkoatletycznych Szkół Podstawowych. W rywalizacji wzięły udział reprezentacje klas III i IV kętrzyńskich szkół podstawowych. W rywalizacji nie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4.

Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach biegowych, w tym trzy sztafety wahadłowe z pokonywaniem płotków i przekazaniem pałeczki oraz bieg sztafetowy z przekazaniem pałeczki na dystansie 180 metrów.

W bardzo emocjonującej walce, po dogrywce, w klasach III zwyciężyła  Szkoła Podstawowa nr  1 przed Szkołą Podstawową nr 3 (obie szkoły w rywalizacji zasadniczej zdobyły po 10 punktów) . Trzecie miejsce przypadło  Szkole Podstawowej nr 5.

W rywalizacji klas IV zdecydowanie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 (12 pkt) przed Szkołą Podstawową nr 5 (7 pkt) i Szkołą Podstawową nr 3 (5 pkt).

Wszyscy uczestnicy  rywalizacji zostali nagrodzeni medalami, a zespoły  pamiątkową statuetką.

Dzisiejsza tura Halowego Eventu Lekkoatletycznego Szkół Podstawowych była pierwszą z trzech planowanych.  25 lutego rywalizować będą klasy V-VI, a 10 marca klasy VII-VIII.  W każdym evencie może wziąć  udział 80 zawodników.

Organizatorem Halowego Eventu Lekkoatletycznego Szkół Podstawowych jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Czytaj dalej »

Szkoły

„Światowy dzień kota” w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej nr 3

17 lutego w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej nr 3 obchodziliśmy nietypowe święto- „Światowy dzień kota”. W tym dniu uczestniczyły dzieci z grup przedszkolnych Misie, Motylki, Pszczółki, Żuczki oraz Biedronki.

Przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Z tej okazji dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział we wspólnej zabawie. W tym dniu dzieci zamieniły się w kociaki, tańczyły przy muzyce, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka i dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Brały również udział w konkursach takich jak polowanie na myszkę,  zabawa z chustą animacyjną, koci masażyk, wspólne śpiewanie piosenki „ My jesteśmy kotki dwa”, oraz udowodniły, że mleko to nie tylko przysmak kota, ale i wszystkich przedszkolaków – nawet jeżeli trzeba je wypić przez rurkę. Na koniec do dzieci przyszedł gość specjalny pani Daria(mama dzieci z przedszkola) przedstawiła dzieciom swoich milusińskich, piękne koty o imieniu Maniek i Paweł. Koty zaprezentowały się dzieciom w pełnej okazałości. Z kocią dumą puszyły ogony i prężyły grzbiety. Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.

Agnieszka Dudek

Czytaj dalej »

Sport

SPORTOWY KĘTRZYŃSKI WEEKEND

Wczoraj w Kętrzynie dominowały emocje siatkarskie, dziś (niedziela 16 lutego) zdecydowanie królowały zapasy w wydaniu młodych zawodników, którzy stanęli na matach w ramach II Rzutu Szkolnego Młodzików w zapasach w Stylu Wolnym oraz mini zapasów dzieci. Oficjalnego otwarcia sportowych zmagań dokonał burmistrz Kętrzyna Ryszard Henryk Niedziółka, który życzył zapaśnikom wielu sukcesów  i rywalizacji w myśl zasad fair play .

W zawodach uczestniczyło 85 zapaśniczek  i zapaśników z siedmiu  klubów  z regionu:   LUKS Lidzbark Warmiński, KS Budowlani Olsztyn, LUKS Marcinkowo, GSZS Rybno, GLKS Karolewo, MLKS Sokół Lubawa i UKS Olimp Kętrzyn.

Po kilku godzinnych zmaganiach na matach  w 77. walkach wyłoniono zwycięzców w  22. kategoriach wagowych (  dzieci  – 6 kategorii, młodziczki – 5 kategorii i chłopcy – 11 kategorii). Zapaśniczki i zapaśnicy, którzy zajęli miejsca na podium wyróżniono medalami i dyplomami, a szkoły pucharami).

Gratulacje za świetną  organizację dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, UKS Olimp Kętrzyn oraz trenera Jarosława Rusieckiego.

Szczegółowe wyniki rywalizacji II Rzutu Ligi Międzyszkolnej Warmii i Mazur można zobaczyć na stronie: sportzona.pl

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury