Connect with us

Szkoły

JEST TERMIN OTWARCIA MIEJSKICH ŻŁOBKÓW I PRZEDSZKOLI

 Wiadomo już, że publiczne żłobki i przedszkola zostaną otwarte 25 maja. Taką decyzję podjęły władze miasta po tym jak dyrektorzy placówek poinformowali o takim terminie gotowości do przyjęcia dzieci. Do tego czasu placówki mają czas by wyposażyć się w niezbędny sprzęt ochrony osobistej, który – zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – powinien być w każdym przedszkolu i żłobku.

Przedszkola mają sporo obaw dotyczących spełnienia restrykcji. Chodzi m.in. o ustalenie liczebności dzieci w każdej grupie. Dlatego rodzice proszeni są o składanie deklaracji – które dziecko będzie uczęszczać do żłobka lub przedszkola od 25 maja. Mają na to czas do 20 maja.

Rząd wydał zgodę na otwarcie placówek od 6 maja, ale pojawiły się trudności w spełnieniu restrykcji i terminowym zakupie środków ochrony indywidualnej pracowników (wymagane są: fartuchy, rękawice, przyłbice, termometry itp.) – tych środków po prostu brakuje lub są bardzo drogie.

– My, samorządowcy dowiadujemy się o decyzjach rządu z konferencji prasowych i dostajemy zaledwie kilka dni na zorganizowanie pracy placówek, a to stanowczo za mało – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna – Poprosiłem kuratora oświaty, aby przekazał ministrowi, że jeśli mamy sprawnie realizować powierzone nam zadania, musimy komunikaty otrzymywać z wyprzedzeniem – dodaje.

Z danych samorządu wynika, że sprzęt ochrony osobistej zamówiony do placówek dotrze do Kętrzyna po 20 maja. Do tego czasu pracownicy zostaną przeszkoleni, a rodzice zostaną poinformowani o obowiązujących w poszczególnych placówkach procedurach.

Szkoły

Bajkoterapia w domowym zaciszu

,,Bajki Słuchajki. Chodź, posłuchaj bajeczki….”

W dniach  25.04.2020- 10.05.2020 w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym ,,Smerfowa Kraina” w ramach innowacyjnej Grupy Wsparcia ,,Razem możemy więcej” był realizowany projekt ,,Bajki Słuchajki. Chodź posłuchaj bajeczki…”, który był wstępem do przeprowadzenia zajęć z cyklu ,,Bajkoterapia w domowym zaciszu”.

 Chętni rodzice oraz bliscy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z placówki, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej, nagrali płytę z bajkami terapeutycznymi. Dzięki ich staraniom powstała płyta cd zawierająca 7 nagrań bajek:

 1.,,Na wiejskim podwórku”- bajka o złości.  

 2.,,Miś Leon”- bajka dla dzieci, które nie słuchają rad rodziców.

 3.,,Pszczółka Słoduszka” – bajka relaksacyjna.

 4.,,Biedronka Małokropka- bajka wzmacniająca dla dzieci niewierzących w swoje możliwości.
5. ,,Bajka o Małej Myszce”- bajka o potrzebie  poczucia bezpieczeństwa.

6. ,,Bajka o dwóch ołówkach”- bajka o przyjaźni.

7. ,,Najmniejsze drzewo w lesie”- bajka dla dzieci o niskiej samoocenie i potrzebie akceptacji.

 Kolejnym krokiem w ramach realizowanego projektu było przesłanie nagrań bajek terapeutycznych do rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej placówki. Na podstawie prowadzonej obserwacji i analizy konwersacji z uczestnikami zajęć, każde dziecko otrzymało bajkę adekwatną do jego problemu, bądź przeżywanych lęków. Rodzice otrzymali także scenariusz, dzięki któremu mogli przeprowadzić zajęcia z cyklu ,,Bajkoterapia w domowym zaciszu”. Po wysłuchaniu nagrania bajki, przyszedł czas na  rozmowę i refleksję na temat jej treści. Ostatnim etapem zajęć było wykonanie przez dziecko rysunku do wysłuchanej bajki. Wszystkie przesłane zdjęcia rysunków dzieci posłużyły do stworzenia ilustracji do tekstów bajek zawartych w elektronicznej książeczce w formie prezentacji multimedialnej pt. ,,Bajki terapeutyczne”, która została zamieszczona na stronie internetowej naszej placówki wraz z nagraniami audio bajek terapeutycznych. 

    

 Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w projekcie ,,Bajki Słuchajki… Chodź posłuchaj bajeczki…”. Dzięki waszym głosom bajki nabrały jeszcze większej mocy…

                                                                                              oligofrenopedagog Aneta Siergiej

Czytaj dalej »

Szkoły

SĄ WYNIKI NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA. U ŻADNEGO NAUCZYCIELA GO NIE STWIERDZONO

Wszyscy pracownicy kętrzyńskich, publicznych placówek oświatowych są zdrowi. Przeprowadzone wczoraj testy na obecność wirusa SARS- COV 2 dały wynik ujemny.

W przypadku trzech wyników, konieczna jest dodatkowa diagnostyka, ale Covid-19 ostatecznie wykluczono.

Na wszelki wypadek te trzy osoby nie pójdą w poniedziałek do pracy, to właśnie tego dnia będą znane ostateczne wyniki – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

Wynik badań oznacza, że żłobki, przedszkola i szkoły mogą zostać otwarte 25 maja 2020 r., tak jak zostało to zaplanowane przez władze miasta.

Decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników żłobków, przedszkoli i szkół przed ich otwarciem była dobra. Jesteśmy bowiem odpowiedzialni za bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i personelu, który się nimi zajmuje – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Miasto nie wyklucza powtórzenia testów gdy będzie taka konieczność.

Czytaj dalej »

Szkoły

MIASTO PRZEBADAŁO NAUCZYCIELI

Burmistrz Miasta Kętrzyn polecił przeprowadzenie badań wśród wszystkich pracowników szkół, przedszkoli i żłobków. Badaniami objęte zostaną te osoby, które od 25 maja będą pracować z dziećmi.

Badanie rozpoczęło się o 8.00 rano i trwało dwie godziny. W sumie przebadano ponad 80 osób.

– Chcemy mieć pewność, że żaden z pracowników miejskich placówek oświatowych, który będzie miał styczność z dziećmi nie jest zakażony COVID-19 – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Wynik ujemny da rodzicom pewność, że ich dzieci są bezpieczne – dodaje.

Wyniki badań będą znane jutro ( piątek. 22 maja)

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury