Connect with us

Piłka nożna

Historia kętrzyńskiego sportu. Kętrzyński Klub Sportowy Granica – cz. IV

Sekcje sportowe klubu – piłka nożna ( lata 1947 – 1966).

Jedyną sekcją sportową klubu, w oparciu o którą zapoczątkowana została jego działalność i która funkcjonuje do dnia dzisiejszego, z przerwą  od połowy 1966 do połowy roku 1972,  jest sekcja piłki nożnej.

W pierwszym okresie historii klubu,  piłkarze zaliczani byli do czołowych zespołów województwa, chociaż w latach 1949 – 1950 nie obyło się bez wpadek w postaci wycofania drużyny z rozgrywek, czy też epizodycznego spadku do klasy A w roku 1960.  Do roku 1966 piłkarze Granicy siedmiokrotnie zajmowali miejsca na podium piłkarskich mistrzostw okręgu w tym:  pierwsze w latach 1953,1956 i 1962, drugie w 1951 i 1954 a trzecie w  1955 i  1957 roku.  Poważna w tym zasługa nieżyjącego już Teofila Musielaka, który prowadził zespół seniorów bodaj od 1957  do momentu likwidacji sekcji piłkarskiej Granicy tj. do roku 1966.   

Niestety, żaden tytuł mistrza okręgu z różnych powodów nie dał Granicy awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Do mistrzowskiego tytułu w roku 1953, który dał prawo gry w barażach do ówczesnej III ligi  przyczynili się między innymi następujący zawodnicy: Fit, Gondek, Kaczmarek, Kocięba ( bramkarz), Nowak,  Rożnowski, Sindak, Suprewniak, Waloch Jerzy, Wawer, Wobach, Wojtko, Żyła z trenerem Aleksandrem Stankiewiczem. Rywalami Granicy w meczach barażowych byli: Ogniwo Warszawa, Stal Ursus i Budowlani  Sokółka, z którymi kętrzynianie uzyskali obiecujące wyniki. O awansie do III ligi miał zadecydować  dodatkowy mecz pomiędzy Ogniwem i Gwardią ( Granica), który rozegrano w  dniu 22 listopada 1953 w Łodzi. Mecz zakończył się wygraną zespołu kętrzyńskiego 3:1 po bramkach: Nowaka (2)  i Kaczmarka. Radość z awansu była jednak  krótkotrwała. Kierownictwo warszawskiego zespołu złożyło protest dotyczący udziału w meczu  w zespole Gwardii nieuprawnionych zawodników. W wyniku wszczętego postępowania zarząd  ligi ustalił, że w kętrzyńskim zespole wystąpiło aż  9 zawodników pod obcymi nazwiskami, Oczywiście mecz zweryfikowano jako walkower 0 : 3 na niekorzyść Gwardii i tak oto niechlubnie zakończyło się pierwsze podejście do awansu. 

 Mistrzostwo z roku  1956 dało wreszcie upragniony awans do III ligi…. Niestety tylko o zasięgu wojewódzkim, co było wynikiem przeprowadzonej wówczas reorganizacji rozgrywek piłkarskich w Polsce. Ówczesną kadrę zespołu tworzyli między innymi: Cichy Witold, Dalach  Marian, Dyja, Leżański , Rajkowski, Rajcher Wacław, Pietrzak, Salicki Tadeusz, Sejuk, Skóra Szmagliński,  Walkowiak Marian, Wojciechowski, a trenerem był Kazimierz Mrzygłowski.

Rok 1960 ( ostatni sezon,  w którym mecze rozgrywano systemem wiosna – jesień ) to  spadek Granicy z III ligi wojewódzkiej. Jednak przerwa w rywalizacji z najlepszymi w województwie była bardzo krótka, bo już po roku przerwy, w sezonie 1961/1962  piłkarze Granicy ponownie zameldowali się w rozgrywkach III ligi, by z marszu zdobyć ich mistrzostwo.  Sukces ten dał prawo udziału w barażach do II ligi. Niestety bez powodzenia. Do zdobycia tytułu przyczynili się między innymi tacy piłkarze jak: Adamek Andrzej,  Chachuła, Golonka  Ryszard, Grabowski, Gzik Aleksander, Herbut Jerzy,  Jaraczewski Andrzej, Korna Marek, Kondyjowski Andrzej, Kościuk Jan, Lipski  Józef, Lech Andrzej, Mecner Stanisław, Neuman ,  Pabisek Lucjan,  Rak Bronisław, Rożek Franciszek,  Rycyk, Rudziński Edward, Romanowski Leon, Stażyk, Zabłocki Ryszard, Zamłyński wraz z trenerem Teofilem Musielakiem.

      To był ostatni ze znaczących sukcesów piłkarzy Granicy tamtych lat. Jeszcze w  sezonie 1962/1963, mimo spadkowego miejsca po rundzie jesiennej, dzięki fantastycznej postawie na wiosnę, kętrzynianie uplasowali się bezpośrednio za podium rozgrywek III ligi, ale później było niestety już tylko gorzej. Wśród piłkarzy tamtego okresu, oprócz wymienionych wcześniej wyróżnić można jeszcze następujących:  Barbarowicz, Błaszka, Bodek, Brzeziński, Ciechowski, Fil, Gapa, Gaweł,  Giżycki, Graweman, Grzelak, Jasiński, Jurczak, Juszczuk, Kęsicki Sławomir, Kichnicki ( Knichnicki),  Kołsut, Konarzewski Zbigniew, Kopczyński, Korbut, Konarzewski Zbigniew, Korenik Jerzy,  Kotarba, Kowalczyk Roman, Kozak, Krumin, Kubelis, Lalik, Legoń Franciszek,  Lejman Włodzimierz, Ławniczak, Makowski, Malinowski, Moszczeński, Miernik ,   Młodoch, Piechniak, Pawłowski, Popek Jan, Pupel Henryk, Reja Henryk,  Rypina Franciszek, Skóra, Smalec, Stachowiak Jerzy, Szajda, Szajkowski, Wejnberger Stanisław, Wizor Tadeusz, Wtulich Janusz , Wtulich Zbigniew, Zagórski, Zwoliński, Żadnicki, Żukowski Jerzy.      

      W opisywanym okresie Granica dwukrotnie występowała w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Było to w roku 1962 ( z Radarem Bemowo Piskie) i 1964 ( z Huraganem Morąg). Niestety oba przegrała. Jako finalista rozgrywek wojewódzkich w obu przypadkach uzyska prawo gry w  dalszej fazie ich trwania. W meczach  I rundy szczebla centralnego,  w pierwszym przypadku zmierzyła się z Polonią Gdańsk, ulegając jej 0:3, a w drugim przegrywając w Malborku z tamtejszym Jurandem 0:1.

      Okres ten to przede wszystkim rozgrywki seniorskie. Jak udało się ustalić, pracę z młodzieżą, a przede wszystkim udział zespołów młodzieżowych Granicy w oficjalnych rozgrywkach zapoczątkowany został w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Jednak o piłce młodzieżowej będzie mowa w dalszej części niniejszego cyklu.

      Jak można zauważyć, przy wielu nazwiskach brakuje imion, być może niektóre z nich zawierają  błędy. Wynika to z faktu, że mogły one zostać niewłaściwie zapisane w materiałach, na podstawie których odtwarzałem historię klubu. Niemniej jednak wszystkich zainteresowanych przepraszam.

                                                                                              Wiesław  Sopyła.

Piłka nożna

Granica Kętrzyn – Zatoka Braniewo 3:0. Mimo osłabienia zwycięstwo nad czołowym zespołem ligi

Po ostatnich zwycięstwach ze Stomilem II oraz Tęczą Biskupiec do Kętrzyna przyjechał zespół Zatoki Braniewo – czołowy zespół rozgrywek ligowych. Zadanie zdobycia przez biało-niebiesko-zielonych  kolejnych punktów ligowych wydawało się bardzo trudne zwłaszcza, że od  13. minuty meczu kętrzynianie grali w osłabieniu ( czerwona kartka dla Marcina Swachy). Okazało się jednak to, co wydawało się niemożliwe stało się jednak możliwe. Granica pokonała rywala aż 3:0.

Problematyczna czerwona kartka dla piłkarza Granicy w 13’ bynajmniej nie załamała biało-niebiesko-zielonych a wręcz przeciwnie. Mimo liczebnego osłabienia kętrzynianie  „grali swoje”, nie oddając pola Zatoce. W 28’ meczu zespół Granicy wyprowadza na prowadzenie Marcin Dwulat, który celnym strzałem po zagraniu Mateusza Jońcy głową pokonuje bramkarza gości.  W 53, Tomasz  Bobrowski zostaje faulowany w polu karnym, a sędzia bez wahania pokazuje jedenastkę. Bez skrupułów rzut karny wykorzystuje przed chwilą faulowany kapitan Granicy. Nadchodzi 88, meczu i ponownie po składnej akcji zespołu Tomasz Bobrowski będąc w dogodnej pozycji strzeleckiej pokonuje bramkarza gości ustalając końcowy wynik spotkania.

Bez wątpienia miesiąc wrzesień był dla piłkarzy Granicy bardzo udany. W czterech ligowych meczach biało-niebiesko-zieloni odnieśli trzy zwycięstwa  (Stomil II, Tęcza Biskupiec, Zatoka Braniewo) oraz remisując 0:0 w meczu wyjazdowym z  zespołem Mrągowii Mrągowo. Tym samym powiększyli swoje konto punktowe o 10 pkt. Po 11. kolejkach rozgrywek Granica umocniła swoją pozycję w środkowej części tabeli. Gromadząc łącznie 18 pkt.

3 października zespół Granicy rozegra kolejny mecz, tym razem na wyjeździe. Przeciwnikiem biało-niebiesko-zielonych będzie zajmujący 12. pozycję w tabeli (14.pkt) zespół GSZS Rybno.

Czytaj dalej »

Piłka nożna

Granica – Tęcza Biskupiec 2:0. Biało-niebiesko-zieloni na fali wznoszącej

W sobotnim meczu (10. kolejka forBET IV ligi)  seniorzy Granicy występując w roli gospodarza pokonali zespół Tęczy Biskupiec 2:0 (0:0). Zwycięstwo bynajmniej nie przyszło łatwo mimo, że Tęcza Biskupiec zajmowała ostatnie miejsce w ligowej tabeli.

Ponownie okazało się, że nie można dopisywać sobie łatwych punktów przed spotkaniem. Mimo wielu prób strzałów (często niecelnych) w wykonaniu piłkarzy Granicy do 77. minuty spotkania wynik brzmiał 0:0. Dopiero wówczas za sprawą Tomka Bobrowskiego piłka znalazła się w siatce gości. W dwie minuty później kapitan Granicy ponownie pokonał bramkarza Tęczy ustalając końcowy wynik meczu.

Miesiąc wrzesień piłkarze Granicy (seniorzy) mogą zaliczyć do udanego. W tym czasie (5-19 września) biało-niebiesko-zieloni rozegrali 3 spotkania w ramach forBET IV ligi odnosząc dwa zwycięstwa. 12 września pokonali Stomil II Olsztyn 4:0 (zdobywcy bramek: Bobrowski, Ł.Swacha, Kolesnyk, Jońca) a tydzień później Tęczę Biskupiec 2:0 (obie bramki strzelił Bobrowski). 5 września zanotowali także cenny remis 0:0 w meczu wyjazdowym z zespołem Mrągowia Mrągowo. Ponadto seniorzy KKS Granica pokonali 3:1 zespół RKS Orlęta Rema Reszel awansując do III rundy Wojewódzkiego Pucharu Polski.

W miesiącu wrześniu w rozgrywkach ligowych Granicy pozostał jeszcze do rozegrania mecz na stadionie miejskim przy ul. Bydgoskiej z czołowym zespołem w lidze –  Zatoką Braniewo. Po trzech kolejkach wrześniowych biało-niebiesko-zieloni powiększyli swoje konto o kolejne punkty  awansując na 7. miejsce w tabeli ligowej. Oby tak dalej.

Czytaj dalej »

Piłka nożna

Granica przegrywa wydawałoby się wygrany mecz. Granica Kętrzyn – Mamry Giżycko 3:4

W siódmej kolejce forBET IV ligi Granica Kętrzyn przegrywa z Mamrami Giżycko 3:4 (3:2). To kolejny mecz przegrany przez biało-niebiesko-zielonych. Po środowym meczu z Mazurem  Ełk przegranym 1:3 Granica zaliczyła w minionym tygodniu, tym razem na własnym boisku, drugą porażkę z rzędu.

W sobotnim meczu Granica mimo trzykrotnego prowadzenia w meczu, w pewnym momencie 3:1,  ostatecznie po 90. minutach  doznała porażki z Mamrami Giżycko 3:4. Wprawdzie pierwsza połowa spotkania wyglądała dość optymistycznie bo biało – niebiesko – zieloni schodzili na przerwę prowadząc z gośćmi 3:2 po bramkach Łukasza Swachy (10 i 37) oraz Pawła Miłoszewskiego (29). W tym czasie tracąc, przy dość słabej organizacji obrony, dwie bramki  w 21 i 38 minucie meczu. Mimo to wynik po pierwszej połowie satysfakcjonował liczną grupę kibiców. Wydawało się więc, że wygrana jest w zasięgu piłkarzy Granicy. Niestety, ten optymizm szybko minął, kiedy w drugiej połowie meczu biało-niebiesko-zieloni najwyraźniej stracili siły organizując sporadyczne akcje pod bramką gości. Z kolei piłkarze Mamr Giżycko poczuli wiatr w żagle i szybko, bo już w 59 minucie meczu doprowadzili do remisu, a zwycięstwo przypieczętowali bramką zdobytą 19 minut później.

Granica po ostatnich dwóch porażkach spadła z 7. na 12. Miejsce w tabeli rozgrywek forBET IV ligi.

Skład: Papliński, Jońca, Koprucki Czerniakowski, Kolesnyk, Miłoszewski (72′ Wołowik), Brych(82′ Turczyn), Dominik, Ł. Swacha, M. Swacha, Dwulat.(67′ Schlass).

Następny mecz ligowy Granica rozegra w Mrągowie 5 września (sobota) o godzinie 16.00.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury