Connect with us

Szkoły

SĄ WYNIKI NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA. U ŻADNEGO NAUCZYCIELA GO NIE STWIERDZONO

Wszyscy pracownicy kętrzyńskich, publicznych placówek oświatowych są zdrowi. Przeprowadzone wczoraj testy na obecność wirusa SARS- COV 2 dały wynik ujemny.

W przypadku trzech wyników, konieczna jest dodatkowa diagnostyka, ale Covid-19 ostatecznie wykluczono.

Na wszelki wypadek te trzy osoby nie pójdą w poniedziałek do pracy, to właśnie tego dnia będą znane ostateczne wyniki – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

Wynik badań oznacza, że żłobki, przedszkola i szkoły mogą zostać otwarte 25 maja 2020 r., tak jak zostało to zaplanowane przez władze miasta.

Decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników żłobków, przedszkoli i szkół przed ich otwarciem była dobra. Jesteśmy bowiem odpowiedzialni za bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i personelu, który się nimi zajmuje – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Miasto nie wyklucza powtórzenia testów gdy będzie taka konieczność.

Szkoły

Bajkoterapia w domowym zaciszu

,,Bajki Słuchajki. Chodź, posłuchaj bajeczki….”

W dniach  25.04.2020- 10.05.2020 w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym ,,Smerfowa Kraina” w ramach innowacyjnej Grupy Wsparcia ,,Razem możemy więcej” był realizowany projekt ,,Bajki Słuchajki. Chodź posłuchaj bajeczki…”, który był wstępem do przeprowadzenia zajęć z cyklu ,,Bajkoterapia w domowym zaciszu”.

 Chętni rodzice oraz bliscy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z placówki, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej, nagrali płytę z bajkami terapeutycznymi. Dzięki ich staraniom powstała płyta cd zawierająca 7 nagrań bajek:

 1.,,Na wiejskim podwórku”- bajka o złości.  

 2.,,Miś Leon”- bajka dla dzieci, które nie słuchają rad rodziców.

 3.,,Pszczółka Słoduszka” – bajka relaksacyjna.

 4.,,Biedronka Małokropka- bajka wzmacniająca dla dzieci niewierzących w swoje możliwości.
5. ,,Bajka o Małej Myszce”- bajka o potrzebie  poczucia bezpieczeństwa.

6. ,,Bajka o dwóch ołówkach”- bajka o przyjaźni.

7. ,,Najmniejsze drzewo w lesie”- bajka dla dzieci o niskiej samoocenie i potrzebie akceptacji.

 Kolejnym krokiem w ramach realizowanego projektu było przesłanie nagrań bajek terapeutycznych do rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej placówki. Na podstawie prowadzonej obserwacji i analizy konwersacji z uczestnikami zajęć, każde dziecko otrzymało bajkę adekwatną do jego problemu, bądź przeżywanych lęków. Rodzice otrzymali także scenariusz, dzięki któremu mogli przeprowadzić zajęcia z cyklu ,,Bajkoterapia w domowym zaciszu”. Po wysłuchaniu nagrania bajki, przyszedł czas na  rozmowę i refleksję na temat jej treści. Ostatnim etapem zajęć było wykonanie przez dziecko rysunku do wysłuchanej bajki. Wszystkie przesłane zdjęcia rysunków dzieci posłużyły do stworzenia ilustracji do tekstów bajek zawartych w elektronicznej książeczce w formie prezentacji multimedialnej pt. ,,Bajki terapeutyczne”, która została zamieszczona na stronie internetowej naszej placówki wraz z nagraniami audio bajek terapeutycznych. 

    

 Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w projekcie ,,Bajki Słuchajki… Chodź posłuchaj bajeczki…”. Dzięki waszym głosom bajki nabrały jeszcze większej mocy…

                                                                                              oligofrenopedagog Aneta Siergiej

Czytaj dalej »

Szkoły

MIASTO PRZEBADAŁO NAUCZYCIELI

Burmistrz Miasta Kętrzyn polecił przeprowadzenie badań wśród wszystkich pracowników szkół, przedszkoli i żłobków. Badaniami objęte zostaną te osoby, które od 25 maja będą pracować z dziećmi.

Badanie rozpoczęło się o 8.00 rano i trwało dwie godziny. W sumie przebadano ponad 80 osób.

– Chcemy mieć pewność, że żaden z pracowników miejskich placówek oświatowych, który będzie miał styczność z dziećmi nie jest zakażony COVID-19 – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Wynik ujemny da rodzicom pewność, że ich dzieci są bezpieczne – dodaje.

Wyniki badań będą znane jutro ( piątek. 22 maja)

Czytaj dalej »

Kultura

Nietypowe podziękowania za … zdalne lekcje

Od 16 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Nauczyciele i uczniowie z dnia na dzień zostali zmuszeni do zdalnego nauczania, a rodzice obciążeni pomocą swoim dzieciom w rozwiązywaniu zadań i przyswajaniu materiału. Dla wielu z nich okazało się to niemałym wyzwaniem. Nowa rzeczywistość ujawniła problemy związane ze zdalnym nauczaniem.

Kadra pedagogiczna ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kętrzynie postanowiła w nietypowy sposób dodać swoim podopiecznym otuchy i podziękować za zdalne lekcje. Takim sposobem powstał niezwykle wzruszający utwór muzyczny.

– Mamy świadomość ile poświęcenia w edukację wkładają teraz dzieci, jak i ich rodzice. Wiemy jak trudny jest to czas. Dzieci zostały odseparowane od rówieśników, często pozostając z natłokiem obowiązków. Rodzice po pracy angażują się we wspólne odrabianie lekcji, poświęcając swoje pasje i czas wolny. Chcieliśmy im za to podziękować, wyrazić zrozumienie oraz nadzieję na lepsze jutro. Nauczyciele tęsknią za swoimi uczniami, a ci – poza nielicznymi wyjątkami – odwzajemniają to uczucie – mówi Bożena Mickiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Kętrzynie.  = Nagrywając piosenkę chcieliśmy po prostu powiedzieć DZIĘKUJĘ. Rodzicom -za ich elastyczność oraz wspaniałą organizację czasu. Dzieciom – za szybkie przystosowanie się do nowych warunków i wyrozumiałość w stosunku do nauczycieli – dodaje.

= To niezwykły gest solidarności i wzajemnego zrozumienia. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Dziękuję zarówno nauczycielom, rodzicom jak i kętrzyńskiej młodzieży – mówi Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna. = To niezwykle trudny i pełen wyzwań czas dla nas wszystkich. Dziś edukacja postawiła przed nami nowe zadania. Cieszę się, że udało się przeprowadzić szkołę do wirtualnej rzeczywistości. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że zdalne nauczanie będzie się odbywało do końca roku szkolnego – dodaje.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury