Connect with us

Szkoły

Bajkoterapia w domowym zaciszu

,,Bajki Słuchajki. Chodź, posłuchaj bajeczki….”

W dniach  25.04.2020- 10.05.2020 w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym ,,Smerfowa Kraina” w ramach innowacyjnej Grupy Wsparcia ,,Razem możemy więcej” był realizowany projekt ,,Bajki Słuchajki. Chodź posłuchaj bajeczki…”, który był wstępem do przeprowadzenia zajęć z cyklu ,,Bajkoterapia w domowym zaciszu”.

 Chętni rodzice oraz bliscy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z placówki, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej, nagrali płytę z bajkami terapeutycznymi. Dzięki ich staraniom powstała płyta cd zawierająca 7 nagrań bajek:

 1.,,Na wiejskim podwórku”- bajka o złości.  

 2.,,Miś Leon”- bajka dla dzieci, które nie słuchają rad rodziców.

 3.,,Pszczółka Słoduszka” – bajka relaksacyjna.

 4.,,Biedronka Małokropka- bajka wzmacniająca dla dzieci niewierzących w swoje możliwości.
5. ,,Bajka o Małej Myszce”- bajka o potrzebie  poczucia bezpieczeństwa.

6. ,,Bajka o dwóch ołówkach”- bajka o przyjaźni.

7. ,,Najmniejsze drzewo w lesie”- bajka dla dzieci o niskiej samoocenie i potrzebie akceptacji.

 Kolejnym krokiem w ramach realizowanego projektu było przesłanie nagrań bajek terapeutycznych do rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej placówki. Na podstawie prowadzonej obserwacji i analizy konwersacji z uczestnikami zajęć, każde dziecko otrzymało bajkę adekwatną do jego problemu, bądź przeżywanych lęków. Rodzice otrzymali także scenariusz, dzięki któremu mogli przeprowadzić zajęcia z cyklu ,,Bajkoterapia w domowym zaciszu”. Po wysłuchaniu nagrania bajki, przyszedł czas na  rozmowę i refleksję na temat jej treści. Ostatnim etapem zajęć było wykonanie przez dziecko rysunku do wysłuchanej bajki. Wszystkie przesłane zdjęcia rysunków dzieci posłużyły do stworzenia ilustracji do tekstów bajek zawartych w elektronicznej książeczce w formie prezentacji multimedialnej pt. ,,Bajki terapeutyczne”, która została zamieszczona na stronie internetowej naszej placówki wraz z nagraniami audio bajek terapeutycznych. 

    

 Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w projekcie ,,Bajki Słuchajki… Chodź posłuchaj bajeczki…”. Dzięki waszym głosom bajki nabrały jeszcze większej mocy…

                                                                                              oligofrenopedagog Aneta Siergiej

Informacje miejskie

Kolejny trening w Kętrzynie prowadzony przez siatkarzy AZS Indykpol Olsztyn

Wizyta zawodników AZS Indykpolu Olsztyn była jednym z punktów Programu Partnerstwa Regionalnego realizowanego przez zespół siatkarski Indykpol. W ramach programu siatkarze tego klubu przeprowadzili na hali przy Szkol Podstawowej nr 4 kolejny już trening z młodymi kętrzyńskimi siatkarkami.

25 czerwca do Kętrzyna celem przeprowadzenia kolejnego już treningu z dziewczętami uprawiającymi siatkówkę przyjechali: trener AZS Indykpol Olsztyn Daniel Castellani, jeden z najlepszych trenerów na świecie, który doprowadził Polskę do tytułu mistrzów Europy oraz Mateusz Poręba i  Remigiusz Kapica – reprezentanci Polski Juniorów mający już za sobą doświadczenie gry w Plus Lidze. Trenerowi i siatkarzom towarzyszył Prezes AZS Indykpol Olsztyn Tomasz Jankowski.

– Jesteśmy tu na zaproszenie burmistrza Kętrzyna w ramach programu Partnerstwa Regionalnego. Mam nadzieję, że ten dzisiejszy trening będzie dla was niesamowitą frajdą. Mam też nadzieję, że będziecie przyjeżdżać do Olsztyna na nasze mecze i będziecie nasze mecze śledzić również w Telewizji Polsat – zwrócił się do dziewcząt obecnych na treningu Prezes AZS Indykpol Olsztyn Tomasz Jankowski  wręczając burmistrzowi Ryszardowi Niedziółce tablicę ze składem zespołu Indykpolu oraz pamiątkową koszulkę klubową.

Po krótkim powitaniu gości i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia młode kętrzyńskie siatkarki przystąpiły do treningu pod okiem tak znamienitych gości. Szczególnym poważaniem cieszył się nie kto inny jak Daniel Castellani. Jego uwagi i podpowiedzi z zapałem i ogromnym zaangażowaniem wykonywały wszystkie dziewczęta nie ukrywając – co same podkreślały – że towarzyszą im również wielkie emocje.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Uczniowie klas ósmych rozpoczęli wakacje

Po ośmiu latach nauki dziś uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie rozpoczęli wakacje!

Dobrego wypoczynku życzyli im burmistrz Kętrzyna Ryszard Henryk Niedziółka, jego zastępca Maciej Wróbel oraz Dyrektor Szkoły Pani Mariola Matyjasek. To jednocześnie ostatnie zakończenie roku szkolnego pani dyrektor, która po 29 latach pracy na stanowisku dyrektora (14 lat tylko w SP4) odchodzi na emeryturę. Były więc kwiaty i sporo wzruszeń.

To był rok inny niż wszystkie, pełen nieoczekiwanych wyzwań. W nowej rzeczywistości poradzili sobie doskonale nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.

Wszystkim dziękujemy za miłe spotkanie, codzienny trud oraz zaangażowanie. Życzymy udanych wakacji i odkrywania tego co nieznane! Odpoczywajcie i nabierajcie sił do realizacji kolejnych marzeń i wyzwań.

Czytaj dalej »

Szkoły

NOWE PRZEDSZKOLA W KĘTRZYNIE

Z końcem sierpnia wygasają umowy dzierżawy dwóch przedszkoli niepublicznych Krasnal i Słoneczko. Miasto otrzymało propozycje dzierżawy od dwóch oferentów, a trzeci prosił o przedłużenie umowy bez przetargu, przy czym tylko w przypadku jednego podjęto negocjacje.

– Ostatecznie zaakceptowaliśmy koncepcję pani Anety Pietrzyk-Hornickiej, z którą negocjacje zakończyły się pozytywnie dla rokujących stron – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna. – Poza tym przedstawiona oferta merytorycznej działalności przedszkoli została przygotowana na wysokim poziomie – dodaje zastępca burmistrza.

Przedstawione oferty zakładają różne profile prowadzenia przedszkoli, jednym z nich jest  „wychowanie ze sztuką i dla sztuki” . Przedszkole o profilu „W krainie sztuki” stworzy warunki sprzyjające twórczości artystycznej, muzycznej, plastycznej i teatralnej. Druga propozycja profilowa to „wychowanie przez sport i dla sportu”. Realizacja programu „W zdrowym ciele zdrowy duch” stworzy warunki sprzyjające spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka w warunkach zdrowia i bezpieczeństwa.

Nowe przedszkola niepubliczne swoją siedzibę będą miały w budynkach przy ul. Chrobrego i Westerplatte. Osoby zatrudnione w obecnie istniejących placówkach otrzymają propozycję pracy w nowych przedszkolach, co zagwarantowała w czasie negocjacji Pani Aneta Pietrzyk-Hornicka

– Jednym z naszych warunków było utrzymanie zatrudnienia, by dzieci które się w przedszkolach uczą nie odczuły żadnej zmiany – mówi Maciej Wróbel. – Zależy nam też na atrakcyjnych warunkach finansowych dla rodziców, czyli żeby opłaty były adekwatne do wysokości dotacji jaką miasto płaci na każde dziecko, co za tym idzie aby rodzice płacili jak najmniej – dodaje zastępca burmistrza.

W przedszkolach będą prowadzone zajęcia dodatkowe, które zostaną poprzedzone konsultacjami z rodzicami w celu zbadania i uwzględnienia potrzeb. Dzieci w obu przedszkolach otoczone będą opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który będzie prowadził zajęcia z dziećmi i konsultacje dla rodziców. Zapowiadane są zajęcia z hipoterapii, robotyki i muzykoterapii . W przedszkolach będzie zatrudniony również psycholog zapewniający wsparcie zarówno dzieciom, jak i rodzicom i kwadrze pedagogicznej. W ten sposób placówki te odpowiadać będą na specjalne potrzeby edukacyjne dzieci Dzieci zapisane do placówek w ramach naboru 2020/2021 mają zapewnioną gwarancję miejsca.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury