Connect with us

Kultura

Taras Szewczenko – mistrz słowa i pędzla

Taras Szewczenko znany jest przede wszystkim jako ukraiński poeta, prozaik i dramaturg. Jego talent nie ograniczał się jedynie do twórczości literackiej, bowiem Szewczenko był również artystą malarzem, ilustratorem i mistrzem grafiki. I podobnie jak literatura, malarstwo było środkiem wyrazu jego artystycznej duszy.

W latach 1838 – 1845 Szewczenko studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1843 r. już jako malarz i poeta, wybrał się na Ukrainę, gdzie odwiedził rodzinną Kiryłówkę i Kijów. Wrócił do Petersburga pełen rozczarowania i żalu. Po ukończeniu studiów Szewczenko ponownie wraca na Ukrainę. W Kijowie zostaje współpracownikiem Komisji Archeograficznej, której zadaniem było badanie przeszłości Ukrainy. Na jej zlecenie odbył podróż po Wołyniu, Podolu, Kijowszczyźnie i Połtawszczyźnie w celu sporządzenia rysunków pamiątek historycznych. Podróż dała poecie możliwość bliższego poznania kraju, ludzi oraz tragicznej doli wsi pańszczyźnianej. W 1846 r. wstąpił do Bractwa Cyryla i Metodego. Po jego rozgromieniu  przez władze carskie, w marcu 1847 r. został  aresztowany, zamknięty w twierdzy Pietropawłowskiej i skazany na zesłanie. W 1849 r. Szewczenko został przydzielony do ekspedycji, która badała okolice Morza Aralskiego. Zadaniem poety było sporządzanie rysunków wybrzeża. Spędził tam półtora roku. Po zakończeniu prac ekspedycji wrócił  do Orenburga , by uporządkować album z rysunkami i akwarelami. Po dziesięciu latach zesłania poeta wraca do Petersburga. W stolicy Imperium Rosyjskiego zabrał się do pracy w uwielbianej dziedzinie malarskiej – akwaforcie. W 1860 r. otrzymał tytuł członka rzeczywistego rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Dorobek artystyczny to około tysiąca dzieł, wykonanych na przestrzeni ponad 30 lat, różnymi technikami: od szkiców i rysunków tuszem, ołówkiem, węglem, poprzez akwaforty i miedzioryty, do akwarelowych i olejnych portretów oraz pejzaży.

Jego prace  obok wymiaru autobiograficznego, posiadają wartość historyczną i etnograficzną. Są niezwykłymi ilustracjami życia poety. Charakteryzują się mieszanką stylów, głęboką symboliką, nasyconą kolorystyką i wrażliwością.

Z powyższymi faktami mogli zapoznać się uczestnicy wystawy reprodukcji grafik Szewczenki, która została otwarta w niedzielę 7 czerwca, w świetlicy cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie. Organizatorami tego kulturalnego wydarzenia byli Olsztyński Oddział i Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce.

as

Kultura

Konkurs „Zielony Zakątek”

Trwa kolejna edycja konkursu na najładniejszy balkon i rabatę. Na zgłoszenia autorów „Zielonych Zakątków” organizatorzy czekają do 15 lipca.

Zgłoszenia do 10 lipca 2020r.

Zachęcamy do wzięcia udziału i pokazania swych pięknych i kolorowych miejsc.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Telewizja KTK: http://telewizjaktk.pl/…/zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie…/

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska „ Ballady na dwa serca” – 9 sierpnia godz. 18:00, wstęp wolny (Amfiteatr ul. Kajki 2)

Wiemy, że tęskniliście za koncertami (my również) , tym bardziej nam miło zaprosić Państwa na koncert duetu uwielbianego przez kętrzyńską publiczność, który nie raz gościł w naszym mieście i zawsze gromadził w amfiteatrze setki słuchaczy, a mowa tu o  Andrzeju Koryckim  i Dominice Żukowskiej .

Niekwestionowanymi atutami tego uroczego duetu są niepospolite, znakomicie dobrane głosy, wspaniałe teksty, oraz bogactwo rytmów i nastrojów przekazywane przy akompaniamencie gitar. „Jacht Rock and Roll” czy „Bossanowa” to tylko niektóre
z przykładów na to, że Korycki (artystyczna dusza duetu) posiada niesłychany dar produkowania żeglarskich przebojów.

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, w ujmujący sposób opisujących to, co w życiu często trudno wyrazić słowami…Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet wykonuje wiele wspaniałych ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Бродяга”, „О, мой cынок”, „Kozacka przypowieść”, „Миленький ты мой”, „Эх загулял”.

Zapraszamy na koncert  tych wspaniałych artystów, którzy od lat udowadniają, że warto być wiernym swojej muzyce.

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska „ Ballady na dwa serca”
Miejsce: Amfiteatr w Kętrzynie przy ul. Kajki 2
Godz: 18:00
Wstęp wolny!!!!

Uwaga !!!!! Ilość miejsc ograniczona.

Koncert zrealizowany będzie  zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i GIS dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2
w Polsce.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Koncert Promo rock and roni – wieczór coverowy – 25 lipca 2020 godz. 18.00 (Amfiteatr ul. Kajki 2 – wstęp wolny)

Wieczór coverowy z muzyką na żywo zamieni kętrzyński amfiteatr w  fabrykę dobrej energii, z super brzmieniem i wokalistą petardą. Gotowi na dobrego rocka?

ROCK & RONI

Zespół gra autorski Rock&Roll w stylu lat 70-tych. Powstał w grudniu 2017 roku, w Szczytnie. Zespół miał przyjemność nagrać płytę ‚Klenczon Inspiracje” z takimi muzykami jak Red Lips i Stashka. Rock&Roni grało u boku Patrycji Markowskiej , zespołu Harlem, Kobranocka. Muzyka Rock&Roni jest bardzo energiczna , żywiołowa i nastrojona ogromną radością z grania.

https://www.facebook.com/RocknRoniBand/

Skład zespołu: Oscar Jensen- wokal Roland Roni Gloger – gitara Marcin Sejda – bas Marcin Łukaszewski – perkusja.

Oscar Jensen – to wokalista zespołu. Człowiek wprawdzie akrobata muzyczny. Finalista programu Śpiewajmy razem. All Together Now i uczestnik Eurovision Song Contest 2018. Ma cechy aktywnego zwierza scenicznego. Oscar tłumaczy sukces zespołu: „Trzeba to zobaczyć na żywo, tego nie da się opisać słowami”.

Bridge Band – zespól coverowy w którego skład wchodzą: Tomasz Kluz- wokal, Roland Gloger- gitara, Marcin Sejda –bas, Rafał Górczyński- klawisz, Marcin Łukaszewski – perkusja. W ich wykonaniu usłyszą Państwo takie hity polskiej sceny muzycznej jak:  Kombi – slodkiego milego życia, Kombi – black and white, Dżem – wehikuł, Dżem – do kołyski, Dżem – jak malowany ptak,  Perfect – ale wkoło jest wesoło, Perfect – nie płacz Ewka, Manaam – Cykady, Mr zoob – kawałek podłogi, Happysad – zanim pójdę, Stan Borys – Jaskółka

Już dziś zapraszamy na koncert 25 lipca do kętrzyńskiego amfiteatru – Rezerwujcie czas – Wstęp wolny!!

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury