Connect with us

Kultura

Kętrzyńskie Centrum Kultury ruszyło już z Wakacyjnymi Plenerami Artystycznymi

Kętrzyńskie Centrum Kultury ruszyło już z Wakacyjnymi Plenerami Artystycznymi. Zapewniamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bawimy się doskonale ze sztuką w roli głównej łącząc przyjemne z pożytecznym. Druga odsłona już w najbliższą środę (24.06) o godz. 11:00 – zbiórka w Kinie Gwiazda. Pamiętajcie, aby zapoznać się z regulaminem i wypełnić kartę zgłoszenia dostępną na www.kck.ketrzyn.pl.

Teraz zobaczcie jak wyglądał nasz pierwszy plener. Niech Was zachęci

Kultura

„Poezja pisana wędrówką” – spotkanie autorskie z Franciszkiem Haberem

Zapraszamy na rozmowę z największym poetą wśród kapitanów i największym kapitanem wśród poetów. Już w sierpniu wyjątkowy gość – Franciszek Haber odwiedzi Kętrzyn i opowie o miłości do żeglarstwa i książek oraz o początkach swojej pisarskiej drogi. Spotkanie autorskie z Haberem odbędzie się 13 sierpnia o godz. 17:00 w kętrzyńskim Zamku.

Franciszek HABER – jachtowy i motorowodny kapitan żeglugi wielkiej.  Z morzem związany od ponad 50 lat. Członek Bractwa Kaphornowców i Bractwa Zawiszaków. Wieloletni członek i przewodniczący Komisji Morskiej Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Legendarny już dzisiaj szef szkoły żeglarstwa akademickiego  w  Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa „Almatur” w Giżycku.  To właśnie żeglarstwo  jest  dla  niego synonimem wolności i spełnienia, duchową formułą wędrówki.

Autor 30. tomików poetyckich, montaży poetyckich, scenariuszy filmowych, audycji radiowych, a także tekstów szant. Inspiracji poetyckich dostarcza mu w dużej mierze jego własne życie. W poezji Franciszka Habera znajdziemy piękno przyrody z nieuchronnym upływem czasu, trudne pytania o sens istnienia, a także odpowiedzi na pytanie jak w bezkresnym świecie odnaleźć przestrzeń duchową. 

Czytaj dalej »

Kultura

Gratka dla miłośników musicalowych hitów!

W piątek 30 lipca o godzinie 19:00 w kętrzyńskim Amfiteatrze odbędzie się wyjątkowy koncert.

MUSICALOWA PODRÓŻ to projekt absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku specjalności musical, który ma na celu szerzenie piękna musicalu w całej Polsce. Na scenie usłyszycie Państwo między innymi utwory z takich musicali, jak: Król Lew, Chicago, Mała Syrenka, Metro, Nędznicy i wiele, wiele innych!

W koncercie wystąpią: Dominik Fijałkowski, Aleksandra Kalfas, Anita Kostyńska, Elżbieta Węgrzynowska, Dominika Eliasz, Julia Ostaszewska i Wojciech Dolatowski.

Serdecznie zapraszamy!
30 lipca (piątek) o godz 19.00 Amfiteatr, ul. Kajki 2. Wstęp wolny.

fot. archiwum zespołu

Czytaj dalej »

Kultura

Zapraszamy na Jarmark Średniowieczny

Miasto Kętrzyn oraz Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zapraszają na kolejną już edycję Jarmarku Średniowiecznego na Św. Jakuba, który odbędzie się na zamkowym dziedzińcu, międzymurzu i skwerze w dniach 24 – 25 lipca. Przez cały weekend na zamku spotkamy rzemieślników, papierników oraz rycerzy.

W czasie Jarmarku, w cieniu zamkowych lip będzie można zobaczyć pracę kowala, wziąć udział w warsztatach prezentujących dawną kuchnię. Warsztat garncarski umożliwi poznanie różnych technik lepienia naczyń, u papiernika będzie można wykonać papier czerpany – by później w średniowiecznym scriptorium gęsim piórem wykaligrafować na nim swoje imię. Odbędą się pokazy z bicia monet, zaprezentowany zostanie warsztat odlewniczy, tkacki, farbiarski, obróbki skóry, plecionkarski, tokarski, płatnerski. Przy zamku stanie obóz rycerski przy którym grupa rekonstrukcyjna „Masuria” prezentować będzie uzbrojenie rycerskie oraz zapewni gry i zabawy dla najmłodszych.

Podczas Jarmarku rozbrzmiewać  będą pieśni lirnicze, dziadowskie, pielgrzymie, opowieści, bajki , legendy, z różnych stron świat, jak na Średniowieczny Jarmark przystało. Wieczorne koncerty i spektakle przybliżą atmosferę średniowiecznego świętowania.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie zbudowano w drugiej połowie XIV wieku. Wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Warmińsko–Mazurskiego, jako jeden z nielicznych  w okolicy udostępniony jest również turystom. Dzięki temu pretenduje do jednego z najważniejszych obiektów na mapie turystycznej Warmii i Mazur. Zamek został wyremontowany i oddany do użytku w lipcu 2020 roku. To historyczna perła regionu.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury