Connect with us

Historia

Kętrzynianie pamiętali o patronie. Uroczyste obchody 182. rocznicy urodzin Wojciecha Kętrzyńskiego

11 lipca 1838 r. urodził się  Wojciech Kętrzyński, o którym mówi się, że „zwrócił Polsce Mazurów, a Mazurom Polskę”.  7 maja 1946 od jego nazwiska przyjęto dla miasta nazwę Kętrzyn. Był to dowód uczczenia wybitnego absolwenta miejscowego gimnazjum, a zarazem człowieka który na stałe wpisał się w historię Warmii i Mazur.

11 lipca 2020 r. (sobota) obchodzono  182. rocznicę urodzin patrona naszego miasta. Z tej okazji, po odegraniu hymnu Kętrzyna i w obecności pocztu sztandarowego miasta pod pomnikiem patrona delegacje samorządu miejskiego i powiatowego, spółek komunalnych, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych złożyły wiązanki kwiatów.

Uroczystość rocznicowa  była  też okazją do krótkiego wspomnienia postaci patrona miasta,  jego  życia i dorobku naukowego. Uczyniła to prowadząca uroczystość Karina Pac.

 

***

Wojciech Kętrzyński  urodził się 11 lipca 1838 roku, a zmarł 15 stycznia 1918 roku we Lwowie  i nie doczekał niepodległości Polski, o której marzył przez wiele lat swojego życia.  Był  człowiekiem, który duszą i sercem związał swoje życie z Polską i dla niej  pracował.

Historia

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zaprasza do baszty na otwarcie ekspozycji „W średniowiecznej kuchni”

Zapraszamy grupy zorganizowane na otwarcie ekspozycji „W średniowiecznej kuchni” w baszcie obronnej przy ul. Romualda Traugutta.

Wydarzenie to zorganizowane w związku z udostępnieniem do zwiedzania jedynej w całości zachowanej średniowiecznej baszty wchodzącej w skład umocnień dawnego Kętrzyna jest również inauguracją działalności edukacyjnej Muzeum w nowym roku szkolnym. Podczas otwarcia wystawy odbywać się będą pokazy średniowiecznej kuchni przygotowane przez Pawła Szymańskiego (Garncarnia), który od wielu lat jest stałym uczestnikiem kętrzyńskich Jarmarków Średniowiecznych. Oprowadzanie po wystawie i opowieści o kuchni w średniowieczu przygotuje dr Alicja Dobrosielska.

Uwaga!

W związku z ograniczeniami związanymi ze stanem epidemii na otwarcie zapraszamy jedynie grupy szkolne po wcześniejszym zarezerwowaniu godziny zwiedzania.

Mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać ekspozycję w baszcie bezpłatnie w dniach 30 września – 4 października, w godzinach 10-16.

Czytaj dalej »

Historia

75. rocznica rozpoczęcia ewakuacji Polaków z Kresów Wschodnich

17 września w Kinie Gwiazda  odbyło się spotkanie z okazji 75. Rocznicy Rozpoczęcia Ewakuacji Polaków z Polski Kresowej. Było to swego rodzaju spotkanie pokoleń.

Spotkanie zostało zorganizowane  przez Miasto  Kętrzyn, Powiat Kętrzyński oraz Stowarzyszenie Brasławian Oddział w Kętrzynie z Prezesem Panem Pawłem Rogińskim na czele. Tematem przewodnim były losy Polaków na Kresach.

Obecni na spotkaniu, w tym młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, mieli okazję wysłuchać wzruszających wspomnień Zofii Zajko, Józefa Kondratowicza , Ryszarda Paukszto – członków Stowarzyszenia Brasławian o ich rodzinnych losach i osobistych przeżyciach związanych z ewakuacją do Polski.  Mieli również możliwość poszerzenia swojej wiedzy  o przesiedleńcach polskich i osadnictwie na terenie Powiatu Kętrzyńskiego w pierwszych latach po 1945 r. , o których poinformował Tadeusz Korowaj-  Dyrektor Powiatowego Centrum Biblioteczno – Kulturalnego.

Podczas spotkania Starosta  Michał Kochanowski oraz zastępca burmistrza Miasta Kętrzyn Maciej Wróbel nawiązując w swoich wystąpieniach do korzeni rodzinnych podziękowali obecnym członkom Stowarzyszenia Brasławian oraz wyróżnili najbardziej aktywnych i zasłużonych członków Stowarzyszenia za szerzenie kultury kresowej: Zenobię Alejun, Bronisławę Rutkowską oraz Aleksandra Puszko.

Spotkanie uświetniły występy węgorzewskiego, Reprezentacyjnego Chóru Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Ojczyzna.

Czytaj dalej »

Historia

Pamiętali o tych, co odeszli na wieczną służbę

17 września to rocznica agresji ZSRR na Polskę, a także „Dzień Sybiraka”.Z tej okazji burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka spotkał się z delegacją Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Nowej Wsi Kętrzyńskiej. Upamiętniając tych, którzy odeszli oddając swoje życie za wolną Ojczyznę pod obeliskiem „W hołdzie tułaczom Sybiru”  złożono  kwiaty i zapalono  biało-czerwone znicze. Była to swoista chwila refleksji i pamięci o naszej historii.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury