Connect with us

Wiadomości

POLICJANCI Z POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO UCZCILI SWOJE ŚWIĘTO

Stoją na straży prawa, pomagają, rozwiązują problemy i niejednokrotnie ratują ludzkie życie. Oczywiście mowa o policjantach. W piątek uroczyste obchody Święta Policji odbyły się w Kętrzynie. W tym wyjątkowym dla policjantów dniu nie zabrakło medalu, wyróżnień, awansów na wyższy stopień służbowy, życzeń i podziękowań. Z uwagi na panującą pandemię, tegoroczna uroczystość miała charakter kameralny, z zachowaniem środków ostrożności.

Dzisiaj  (07.08.2020 r.) na placu Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. W uroczystej zbiórce, której gospodarzem był Komendant Powiatowy Policji w Kętrzynie insp. Dariusz Ślęzak uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek. W uroczystości udział wzięli Starosta Powiatu Kętrzyńskiego Michał Kochanowski, Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka oraz Wiceprzewodniczący Warmińsko Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie Piotr Krupski.

To doskonała okazja do odznaczeń, wyróżnień, awansów, życzeń i podziękowań za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa. To również dobry moment na wspomnienie 101 rocznicy powstania Policji Państwowej, 95 – lecia powołania kobiet do Policji, 30 rocznicy uchwalenia Ustawy o Policji oraz 30 – lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Trwająca pandemia spowodowała, że uroczystość miała charakter kameralny z zachowaniem środków ostrożności.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medal za „Długoletnią Służbę”, który jest nadawany za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa otrzymał asp. szt. Stanisław Szczepaniak  Komendant Komisariatu Policji w Reszlu.

To nie jedyne odznaczenie podczas uroczystości. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych asp. szt. Roman Piskorz został odznaczony Srebrną Odznaką „Zasłużony Policjant” natomiast Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant” kom. Sławomir Pierzchanowski. Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Podczas tegorocznego Święta Policji awansowało 31 policjantów z kętrzyńskiej komendy.

Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów „Brązowe Odznaki Honorowe” otrzymali asp. Marcin Wawrykiewycz oraz mł. asp. Justyna Śpiewak.

Na zakończenie uroczystości Komendanci podziękowali policjantom za ich zaangażowanie w służbę, która jest odpowiedzialna, trudna i wymagająca dużego poświęcenia ze strony każdego policjanta. Odczytany został list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego skierowany do policjantek, policjantów i pracowników z garnizonu warmińsko-mazurskiego.

Wiadomości

Informacja ZUS. Więcej firm będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek

Dodatkowe wyjaśnienia z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwolą na zwolnienie z opłacania składek kolejnych przedsiębiorców. Sprawa może dotyczyć nawet ok. 17 tys. firm.

Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogli złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Dotyczyło to składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc ta mogła zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE).

Trudna sytuacja to taka, w której firma m.in. zalegała z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym.

Jednak dodatkowe wyjaśnienia z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówią, że w przypadku przedsiębiorstw, które na dzień 31 grudnia 2019 r. znajdowały się w trudnej sytuacji należy zweryfikować, czy na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek sytuacja ta nadal trwała.

-„ Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca składając wniosek nie miał już zaległości w opłacaniu składek wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać” –mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Oznacza to, że więcej firm będzie mogło skorzystać z Tarczy antykryzysowej.

Dodatkowa weryfikacja obejmuje również firmy istniejące krócej niż trzy lata, które nie były objęte postępowaniem upadłościowym i nie otrzymały pomocy na ratowanie (która nie została spłacona) lub restrukturyzację.

-„To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dodatkowe wyjaśnienia z UOKiK oznaczają, że więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Staraliśmy się o to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości przy tarczy. Nasza praca opłaciła się. Z naszych szacunków wynika, że ze zwolnienia może dodatkowo skorzystać nawet ok. 17  tys. firm” – dodaje Anna Ilukiewicz

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie do 30 czerwca, ale z powodu zaległości w składkach  nie otrzymali ulgi,  w najbliższych dniach otrzymają od ZUS specjalny formularz, który należy przesłać do Zakładu w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj na kwotę 13 mld złotych. Zwolnienie dotyczyło ok. 2 mln firm, chroniąc 6,5 mln miejsc pracy.

Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego

Czytaj dalej »

Sport

Memoriał Andrzeja Szyszko w piłce ręcznej chłopców

W miniony weekend w Bartoszycach odbył się V memoriał Andrzeja Szyszko w piłce ręcznej chłopców rocznik 2008-2009.  Drużyna MKS MOSiR prowadzona przez Kamila Rokselę zajęła drugie miejsce wygrywając cztery z pięciu meczów.

O pierwszym miejscu decydował mecz z MDK Bartoszyce I, który młodzi kętrzyńscy szczypiorniści przegrali 5:7.  To był pierwszy towarzyski turniej od ponad pół roku. Wielkie brawa dla całej drużyny i trenera.

MKS Mosir Kętrzyn – Szczypiorniak Olsztyn 13:8

MKS Mosir Kętrzyn – Sambor Tczew 8:4

MKS Mosir Kętrzyn – MKS Truso Elbląg 12:3

MKS Mosir Kętrzyn – MDK Bartoszyce II 16:1

MKS Mosir Kętrzyn – MDK Bartoszyce I 5:7

Czytaj dalej »

Historia

KOLEJNA ATRAKCJA NA MAPIE KĘTRZYNA

29 września Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zainaugurowało działalność edukacyjną w baszcie – najstarszym obiekcie miejskim powstałym równolegle z umocnieniami warownymi  w połowie XIV wieku. W udostępnieniu obiektu oraz rozpoczęciu przez Muzeum działalności edukacyjnej uczestniczył Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

Działalność edukacyjną rozpoczęła wystawa zatytułowana „W średniowiecznej kuchni”.  Tym samym obiekt baszty został udostępniony nie tylko młodzieży szkolnej ale również mieszkańcom i turystom jako integralna część muzeum.

-Cieszę się, że nasi mieszkańcy, uczniowie kętrzyńskich szkół oraz turyści będą mogli w pełni podziwiać walory tego miejsca. Miejsca, w którym odbywać będziemy żywą lekcję historii. – powiedział Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Przed nami jeszcze wiele pracy – mury które widzimy obok chylą się ku upadkowi, musimy pilnie się tym zając, a także krużganki na zamkowym dziedzińcu – musimy je odrestaurować – dodał.

Dlaczego taka ekspozycja? – Bo sama baszta jest jednym z najstarszych obiektów w naszym mieście. Powstała równolegle z umocnieniami w połowie XIV wieku. Co ważne,  nie została zniszczona podczas działań wojennych. Jest to więc oryginalny średniowieczny obiekt i aż się prosił żeby go udostępnić dla zwiedzających i zaprezentować ekspozycję o tematyce średniowiecznej – mówi Marta Wojciechowska, dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Wystawa „ W średniowiecznej kuchni” jest autorską wystawą muzeum z odtworzonymi replikami naczyń, narzędzi i przyborów kuchennych. Bogato została także opisana historia kuchni średniowiecznej, w tym jakie były niegdyś paleniska, czym różniły się paleniska zamkowe od palenisk w zwykłych domostwach.

Stąd też – jak podkreśla Marta Wojciechowska – otwarcie baszty oraz zorganizowana w niej wystawa  mają charakter edukacyjny, a  skierowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

Przy okazji otwarcia baszty uczniowie mają  możliwość nie tylko obejrzeć przygotowaną ekspozycję ale również wysłuchać  opowieści o kuchni średniowiecznej w wykonaniu pani Alicji Dobrosielskiej, a także spróbować wypieków z kuchni średniowiecznej przygotowanych przez Pawła Szymańskiego (Garncarnia), który od wielu lat jest stałym uczestnikiem kętrzyńskich Jarmarków Średniowiecznych.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury