Connect with us

Informacje miejskie

Mojej młodzieży nie zostawię. Zawsze znajdę czas, aby z nimi się spotkać

Z dniem 1 września Piotr Frąckiewicz odchodzi z pracy w Kętrzyńskim Centrum Kultury i po wygranym konkursie obejmuje stanowisko dyrektora Centrum Kultury Gminy Bartoszyce. Jak zapewnia z Kętrzynem bynajmniej definitywnie się nie rozstaje, a na nowym stanowisku energii i zapału do pracy mu nie zabraknie.

Z Piotrem Frąckiewiczem – wieloletnim instruktorem Kętrzyńskiego Centrum Kultury rozmawiał Franciszek Jaroński

Od jak dawna związany byłeś z Kętrzyńskim Centrum Kultury?

Z Kętrzyńskim Centrum Kultury byłem związany od 2003 roku. Rozpoczynałem jako tancerz, kiedy KCK było jeszcze przenoszone w różne miejsca (Loża, Zamek, Ratusz). Byłem wówczas jeszcze bardzo młodą osobą, która wspólnie z grupą rówieśników założyła pierwszą grupę Break Dance działającą w Kętrzynie. Mogę więc powiedzieć, że funkcjonowanie tej placówki poznawałem – jak to się popularnie określa – od podszewki, a z czasem zdobyte kwalifikacje instruktora wyznaczyły kierunek mojego późniejszego rozwoju i działalności. To była i jest moja pasja, która dawała mi energię abym angażował się w każde działanie na 200%. Kolejne lata to okres intensywnego rozwoju osobistego w kierunku taneczno-teatralnym, uczestniczyłem wówczas na licznych warsztatach prowadzonych przez międzynarodowych instruktorów, zdobyte doświadczenie wykorzystuję po dziś dzień.  Od 2013 roku pracowałem już na pełny etat jako instruktor w KCK, dzięki czemu mogłem poświęcić więcej czasu na wiele ciekawych projektów oraz działań. M.in. wspólnie z Katarzyną Rakowską utworzyliśmy projekt Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Białej Strefy Tańca, w ramach którego zrealizowaliśmy wiele znakomitych spektakli, które wielokrotnie wystawialiśmy w Kętrzynie jak i również Warszawie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Krynicy Zdroju, Giżycku, Mrągowie, Węgorzewie i wielu innych miejscach. Tych wyjazdów było naprawdę wiele, tak jak i pracy oraz zaangażowania, które z siebie dałem, aby przygotować wszystko na odpowiednim poziomie. W 2014 założyłem z młodzieżą Stowarzyszenie Hip Hop Mazury, które stało się Hiphopową wizytówką Kętrzyna. Wspólnie z młodzieżą zrealizowałem wiele działań, które miały wydźwięk niemal w całym województwie Warmińsko-Mazurskim. Zanim zacząłem pracować na pełen etat w KCK, pracowałem również na zlecenia w wielu pobliskich ośrodkach kultury, w tym między innymi w Mrągowie, Giżycku, Rynie, Korszach i Reszlu. Zorganizowałem również wiele warsztatów w innych ośrodkach kultury. Dlatego bardzo mocno się zżyłem z wieloma pracownikami tychże placówek. Późniejsze działania, które realizowałem w Kętrzynie były oparte o ciągłą współpracę z placówkami w których poznałem wspaniałych i życzliwych pracowników oraz dyrektorów, z którymi współpracuję aż po dziś dzień – DZIĘKUJĘ WAM ZA WSPARCIE! W miejscach, gdzie prowadziłem zajęcia z czasem wykształcili się kolejni instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia po dziś dzień w pobliskich miastach, również pomagają przy wielu działaniach w Kętrzynie. Tak więc obecnie jest wiele młodych osób, pełnych energii i zapału, zaangażowanych w rozwój sceny tanecznej w Kętrzynie oraz pobliskich miastach, to jest wielka siła zrzeszona w HIP HOP MAZURY.

Czy po tych latach spędzonych w KCK nie żal Ci rozstawać się z kętrzyńską placówką?

Tak naprawdę z Kętrzynem i KCK nie rozstaję się do końca. Cały czas Stowarzyszenie Hip Hop Mazury, które ma siedzibę właśnie w KCK będzie działać. Moja wspaniała i zdolna żona też cały czas w Kętrzynie prowadzi i będzie prowadziła zajęcia. Lekcje breakdance również będą się odbywały, nie zostawię moich podopiecznych, ponieważ wiem, że mnie potrzebują. Zawsze znajdę czas, aby przez KCK, czy poprzez Stowarzyszenie Hip Hop Mazury zorganizować działania na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży w Kętrzynie.

Nadmienię tylko, że w Kętrzynie przez wiele lat znakomicie mi się współpracowało z dyrektorami szkół, nauczycielami, oraz z wieloma instruktorami działającymi nie tylko w Kętrzyńskim Centrum Kultury. Dlatego cały czas liczę na dalszą współpracę.

Wygrałeś konkurs na dyrektora Centrum Kultury Gminy Bartoszyce. Jaki widzisz tam swoją działalność?

Przede wszystkim będę się starał rozwijać działalność kulturalną, która funkcjonowała wcześniej. Chcę rozbudzić tamtejsze społeczeństwo do większej aktywności oraz wprowadzić ciekawe i nowe formy zajęć, które mam nadzieję, zaciekawią mieszkańców Gminy Bartoszyce. Pod nazwą Centrum Kultury Gminy Bartoszyce kryją się tak naprawdę cztery ośrodki kultury, które są położone w Rodnowie, Wojciechach, Łabędniku i Bezledach oraz dwanaście świetlic wiejskich położonych na terenie gminy Bartoszyce. Chcę zorganizować większą współpracę między mieszkańcami tych miejscowości, ponieważ tylko współpraca może zintegrować społeczeństwo, wpracować pewne działania i wydarzenia, które z kolei mogą wypromować gminę. Chce być również swoistym pomostem pomiędzy działalnością kulturalną Kętrzyna a gminy Bartoszyce, ponieważ wymiana i konfrontacja doświadczenia będzie impulsem do rozwoju.

Co zdecydowało o Twojej decyzji wzięcia udziału w konkursie i jakie masz plany na rozwój kultury w nowym miejscu?

Mam wiele ciekawych pomysłów na rozwój działalności kulturalnej w gminie Bartoszyce, jednak liczę również na inicjatywę pracowników, społeczności oraz instytucji współpracujących z Centrum Kultury Gminy Bartoszyce. Najważniejsze są jednak oczekiwania mieszkańców, które chciałbym w najbliższym czasie poznać.

Jeżeli chodzi o decyzję podjęcia udziału w konkursie, a co za tym idzie, możliwości zarządzania jednostką kultury. Powiem, że nie była to przypadkowa decyzja, jednak przemyślany proces poprzedzony pewnymi przygotowaniami, które poczyniłem ponad dwa lata temu, kiedy podjąłem decyzję o zapisaniu się na studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, początkowo na specjalizacji Menadżer Kultury, jednak w toku nauczania specjalizacja nie została utworzona i zmieniłem specjalizację na Pedagogikę Opiekuńczą z Socjoterapią. Obecnie bardzo się cieszę z wyboru tej specjalizacji, ponieważ wybrany kierunek rozwinął mnie pod kątem pracy z dziećmi i młodzieżą, jak również osobami starszymi. Jest to niewątpliwie jeden z ważniejszych etapów z moim życiu zawodowym oraz rozwoju osobistym, tzw. brakujący element, który obecnie ułożył się w pewną całość. Powiem szczerze, nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo w tym momencie będzie to dla mnie potrzebne, niezbędne do pracy z wieloma grupami w różnym wieku.

Z tego miejsca chcę bardzo podziękować powołanej komisji, która zadecydowała o powołaniu mojej osoby na dyrektora Centrum Kultury Gminy Bartoszyce, za zaufanie którym zostałem obdarowany i możliwość wykazania się w nowej przestrzeni społecznej – NIE ZAWIODĘ!

Nie żal rozstawać się z Kętrzynem?

Nie rozstaję się z Kętrzynem. Cały czas tutaj będę. Co prawda nie z taką energią i dyspozycją czasu jak do tej pory, jednak zawsze jestem otwarty na działania i współpracę. Tak jak wcześniej wspomniałem, chciałbym być pomostem pomiędzy Kętrzynem a Bartoszycami i wypracować współprace kulturalną na większą skalę. Każda decyzja oraz zmiana niesie za sobą pewne konsekwencje. To co w tym momencie może wydawać się stratą i regresem, może okazać się w przyszłości bardzo rozwojowe i podstawą do jeszcze większych działań. Jestem pełen optymizmu i energii do działania. Nowe wyzwania, które na mnie czekają dają mi siły.

Życzę, aby te plany i zamierzenia się spełniły.

Informacje miejskie

I edycja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński Kilometr” dobiegła końca

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się po ostatnim – szóstym cyklu Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” na stadionie miejskim przy ulicy Bydgoskiej. Była to zapewne  najciekawsza odsłona  z udziałem władz samorządowych miasta  połączona z nagrodzeniem najlepszych i najszybszych biegaczy w poszczególnych kategoriach. Końcowa klasyfikacja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” dostępna jest  na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: https://mosir-ketrzyn.pl.

 W czwartkowe, 24 września popołudnie na stadionie przy ul. Bydgoskiej po raz szósty i zarazem ostatni spotkali się biegacze uczestniczący w pierwszej edycji Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński kilometr”.  Przez sześć odsłon tej imprezy biegowej przewinęło się około 200 biegaczy w różnym wieku (najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 2 lata a najstarszy biegacz 60+).  Tegoroczną – pierwszą, ale – jak zapowiadają organizatorzy –  zapewne nie ostatnią edycję po zmaganiach na bieżni  zakończyło nagrodzenie najlepszych  jej uczestników.  W rozpoczęciu szóstego cyklu w roli startera wziął udział zastępca burmistrza Maciej Wróbel natomiast w oficjalnym zakończeniu oraz wręczeniu statuetek, medali i nagród rzeczowych osobiście uczestniczył Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

– Przebieg Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński kilometr” obserwowałem wielokrotnie oczywiście na   ile czas na to pozwalał. Dzisiaj jestem kolejny raz widzę jakim zainteresowaniem  biegaczy cieszyła się ta  impreza sportowa. My jako miasto – powiedziałbym – tylko delikatnie pomagamy. Najważniejszy był bowiem sam pomysł  i inicjatywa w zakresie organizacji  tej imprezy ze strony Fundacji Drużyny ML i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za to bardzo dziękuję.  Podkreślić chcę również, co osobiście mnie cieszy, że ta impreza sportowa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, a co może najistotniejsze nabrała  charakteru rodzinnego. Było widać szczególnie podczas  rywalizacji w grupie  najmłodszych uczestników – podkreśla Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

Z kolei główni organizatorzy Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński Kilometr” już zapowiadają, że tegoroczna edycja ligi była ostatnią ale tylko w tym roku  i planują kolejną na 2021.

– Chcemy w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom chociażby uczestników tegorocznej edycji Kętrzyńskiej Ligi Biegowej. Słyszymy bowiem ze strony biegaczy uczestniczących w tegorocznej edycji wiele słów podkreślających, że szkoda iż była  że to ostatnia odsłona w tym roku. W mojej ocenie była to naprawdę bardzo fajna i klimatyczna impreza, a przede wszystkim rodzinna, w której  uczestniczyły także całe rodziny. Stąd też planujemy już  kolejną edycję na 2021 rok. Serdecznie podziękowania kieruję do Miłosza Lenarta prezesa Fundacji  drużyna ML za pomoc  w organizacji tegorocznej imprezy  – mówi Krzysztof Krupienik z MOSiR i zapowiada jednocześnie, że: –  Mamy już kolejny pomysł dla miłośników lekkoatletyki. Planujemy zorganizować  11 listopada Sztafety Niepodległości składające się z 5 uczestników. W każdym  zespole biegaczy muszą być przynajmniej  dwie panie. Każdy biegacz w zespole będzie miał do pokonania około 1 km. W ten sposób uczcilibyśmy nie tylko Narodowe Święto Niepodległości ale również święto miasta Kętrzyn przypadające tego samego dnia.

Końcowa klasyfikacja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” dostępna jest  na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: https://mosir-ketrzyn.pl.

Organizatorami zmagań biegowych było Miasto Kętrzyn, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie oraz Fundacja Drużyna ML.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Rozwiń skrzydła z Moim Stypendium!

Poszukujesz źródeł wsparcia swojego rozwoju naukowego, artystycznego, sportowego? Myślisz o wyjeździe na studia za granicą? A może szukasz ciekawych ofert konkursów? Zajrzyj na MojeStypendium.pl – to całkowicie darmowa baza ofert stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Na portalu publikowane są także artykuły o tematyce stypendialnej i edukacyjnej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce i na świecie działa wiele organizacji oferujących różnorodne programy stypendialne. Stypendium może pomóc m.in. sfinansować studia na wymarzonej uczelni osobom z małych miejscowości, umożliwić wyjazd na staż za granicę czy realizację projektu artystycznego. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów, konkursów i staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.

Wiedza, doświadczenie i mądre dziennikarstwo

Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2006 roku przez Fundację Dobra Sieć – organizację społeczną, która od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych. W bazie serwisu od początku jego istnienia zgromadzone zostało ponad 12 tysięcy ofert stypendiów, konkursów i staży.

Moje Stypendium to nie tylko baza ofert – to także baza wiedzy. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją – m.in. o tym, jak poszukiwać stypendiów w Polsce czy gdzie szukać wsparcia na studia za granicą.

Wsparcie w czasie epidemii

Zwłaszcza w sytuacji dużej niepewności związanej z systemem edukacji i rynkiem pracy wywołanej pandemią COVID-19, wartościowe inicjatywy stypendialne, będące elementem rozbudowanej sieci wsparcia, mogą być szczególnie pomocnym narzędziem dla wielu osób.

Fundacja stara się służyć swoim doświadczeniem i wiedzą również w obecnej sytuacji. W ostatnim czasie na portalu pojawiły się m.in. artykuły w przystępny sposób opisujące, jak wygląda funkcjonowanie szkół i powrót na uczelnie w czasie epidemii.

Pomoc dla organizatorów stypendialnych oraz badania stypendiów

Działalność Fundacji obejmuje także szeroko zakrojone badania i analizy systemu stypendiów w Polsce oraz wsparcie organizacji w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji programów stypendialnych. Między innymi, na portalu regularnie publikowane są zestawienia grantów dla organizacji ze szczególnym uwzględnieniem grantów dla organizatorów stypendialnych oraz organizacji społecznych działających na polu edukacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu.

W 2018 roku Fundacja przeprowadziła kompleksowe badanie polskich organizacji stypendialnych, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie „Mapa stypendiów II”, na podstawie którego opracowana została broszura „Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”. Broszura przybliża tematykę stypendiów w Polsce w przystępny sposób – może służyć zarówno osobom szukającym wsparcia stypendialnego, jak i organizacjom, które planują uruchomić własny program stypendialny.

W poszukiwaniu wsparcia i wiedzy zajrzyj na www.mojestypendium.pl!

Czytaj dalej »

Historia

81.rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września przypada 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Pamiętając o bohaterach walczących o wolną Polskę zapraszamy na mszę św. oraz uroczystość na Placu Armii Krajowej.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury