Connect with us

Informacje miejskie

W KĘTRZYŃSKICH SZKOŁACH NOWY ROK SZKOLNY BEZ DZWONKÓW

Zwiększona liczba zachorowań na koronawirusa w Kętrzynie, a także włączenie sąsiedniego powiatu bartoszyckiego do strefy żółtej przez Ministerstwo Zdrowia, spowodowała że władze miasta zaostrzyły obostrzenia obowiązujące w miejskich szkołach podstawowych. Część placówek zmienia godziny rozpoczynania lekcji, wyłączone zostają dzwonki, a zajęcia z niektórych przedmiotów będą prowadzone na świeżym powietrzu.

Każda szkoła funkcjonować będzie wedle ściśle określonych zasad, adekwatnych do specyfiki placówki i samego budynku. W każdej szkole i każdym miejskim przedszkolu ustawione zostały dozowniki przy wejściu. W każdej placówce obecność osób postronnych oraz rodziców będzie ograniczana do minimum.

– Zamówiliśmy dodatkowych dwadzieścia dozowników do szkół i przedszkoli, a same szkoły złożyły zapotrzebowania na darmowe płyny dezynfekujące i maseczki do Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dezynfekcja rąk i pomieszczeń jest obowiązkowa i będziemy ją sumiennie stosować – dodaje burmistrz.

Poza tym we wszystkich szkołach niektóre lekcje będą prowadzone na świeżym powietrzu. Nowością jest to, że wyłączone zostaną dzwonki.

– Chcemy zminimalizować przepływ dzieci i nauczycieli na przerwach, więc to nauczyciel będzie decydował kiedy kończy lekcję i rozpoczyna przerwę – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Dzięki temu niektóre lekcje będą trwać nie 45 minut, a 35 lub 40, w zależności od programu nauczania i możliwości – dodaje.

Każda szkoła przygotowała swoje obostrzenia i ograniczenia uzależnione m.in. od warunków lokalowych. I tak w Szkole Podstawowej nr 3 dostępnych będzie 5 oddzielnych wejść – osobne dla przedszkolaków, dla klas 1-3, klas 4-8. Dzieci z przedszkola będą spożywać posiłki w salach, a dla klas 4-8 wprowadzona zostanie dodatkowa przerwa obiadowa.

Komfortową sytuację ma Szkoła Podstawowa nr 1 ze względu na to, że mieści się w dwóch budynkach. Dzięki temu przemieszczanie się uczniów zostało ograniczone do minimum.

– Uczniowie będą przebywać w jednej sali przez cały dzień, nie będą przemieszczać się między salami lekcyjnymi, a zajęcia będą rozpoczynać o różnych godzinach: na 8.00 klasy I, IV, V, VIII, na 9.00 klasy II i VII, a na godz. 10.00 klasy III i VI – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

Poza tym klasy 1-3 w budynku przy ulicy Kopernika wchodzą dwoma wejściami, a klasy 4-8 w budynku przy ulicy Wojska Polskiego. Ponadto wprowadzone zostaną identyfikatory dla uczniów, a na korytarzach zostaną wyznaczone specjalne strefy podczas przerw.

W Szkole Podstawowej nr 4 otwarte będą dwa wejścia i wydłużone przerwy obiadowe. Ponadto w czasie trwania lekcji nieczynny będzie parking na terenie szkoły. Nadal lekcje będą organizowane w systemie dwuzmianowym, gdyż liczba dzieci jest niezmiennie duża.

W Szkole Podstawowej nr 5 z kolei przygotowano oddzielne wejścia dla klas 1-3, klas 4-6, 7-8 oraz pracowników. Klasy 4-8 podobnie jak w SP1 także nie będą musiały przemieszczać się z sali do sali w czasie przerw.

– We wrześniu nieczynna będzie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszcząca się w piwnicy szkoły – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna. – Chcemy ograniczyć obecność osób postronnych na terenie szkoły, a sama filia od października mieścić się będzie w sąsiednim budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dodaje zastępca burmistrza.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 1 września odbędzie się tylko dla klas pierwszych i czwartych. Pozostałe klasy przychodzą do szkół 2 września według planu zajęć opublikowanego na Librusie.

Informacje miejskie

I edycja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński Kilometr” dobiegła końca

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się po ostatnim – szóstym cyklu Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” na stadionie miejskim przy ulicy Bydgoskiej. Była to zapewne  najciekawsza odsłona  z udziałem władz samorządowych miasta  połączona z nagrodzeniem najlepszych i najszybszych biegaczy w poszczególnych kategoriach. Końcowa klasyfikacja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” dostępna jest  na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: https://mosir-ketrzyn.pl.

 W czwartkowe, 24 września popołudnie na stadionie przy ul. Bydgoskiej po raz szósty i zarazem ostatni spotkali się biegacze uczestniczący w pierwszej edycji Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński kilometr”.  Przez sześć odsłon tej imprezy biegowej przewinęło się około 200 biegaczy w różnym wieku (najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 2 lata a najstarszy biegacz 60+).  Tegoroczną – pierwszą, ale – jak zapowiadają organizatorzy –  zapewne nie ostatnią edycję po zmaganiach na bieżni  zakończyło nagrodzenie najlepszych  jej uczestników.  W rozpoczęciu szóstego cyklu w roli startera wziął udział zastępca burmistrza Maciej Wróbel natomiast w oficjalnym zakończeniu oraz wręczeniu statuetek, medali i nagród rzeczowych osobiście uczestniczył Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

– Przebieg Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński kilometr” obserwowałem wielokrotnie oczywiście na   ile czas na to pozwalał. Dzisiaj jestem kolejny raz widzę jakim zainteresowaniem  biegaczy cieszyła się ta  impreza sportowa. My jako miasto – powiedziałbym – tylko delikatnie pomagamy. Najważniejszy był bowiem sam pomysł  i inicjatywa w zakresie organizacji  tej imprezy ze strony Fundacji Drużyny ML i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za to bardzo dziękuję.  Podkreślić chcę również, co osobiście mnie cieszy, że ta impreza sportowa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, a co może najistotniejsze nabrała  charakteru rodzinnego. Było widać szczególnie podczas  rywalizacji w grupie  najmłodszych uczestników – podkreśla Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

Z kolei główni organizatorzy Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński Kilometr” już zapowiadają, że tegoroczna edycja ligi była ostatnią ale tylko w tym roku  i planują kolejną na 2021.

– Chcemy w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom chociażby uczestników tegorocznej edycji Kętrzyńskiej Ligi Biegowej. Słyszymy bowiem ze strony biegaczy uczestniczących w tegorocznej edycji wiele słów podkreślających, że szkoda iż była  że to ostatnia odsłona w tym roku. W mojej ocenie była to naprawdę bardzo fajna i klimatyczna impreza, a przede wszystkim rodzinna, w której  uczestniczyły także całe rodziny. Stąd też planujemy już  kolejną edycję na 2021 rok. Serdecznie podziękowania kieruję do Miłosza Lenarta prezesa Fundacji  drużyna ML za pomoc  w organizacji tegorocznej imprezy  – mówi Krzysztof Krupienik z MOSiR i zapowiada jednocześnie, że: –  Mamy już kolejny pomysł dla miłośników lekkoatletyki. Planujemy zorganizować  11 listopada Sztafety Niepodległości składające się z 5 uczestników. W każdym  zespole biegaczy muszą być przynajmniej  dwie panie. Każdy biegacz w zespole będzie miał do pokonania około 1 km. W ten sposób uczcilibyśmy nie tylko Narodowe Święto Niepodległości ale również święto miasta Kętrzyn przypadające tego samego dnia.

Końcowa klasyfikacja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” dostępna jest  na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: https://mosir-ketrzyn.pl.

Organizatorami zmagań biegowych było Miasto Kętrzyn, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie oraz Fundacja Drużyna ML.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Rozwiń skrzydła z Moim Stypendium!

Poszukujesz źródeł wsparcia swojego rozwoju naukowego, artystycznego, sportowego? Myślisz o wyjeździe na studia za granicą? A może szukasz ciekawych ofert konkursów? Zajrzyj na MojeStypendium.pl – to całkowicie darmowa baza ofert stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Na portalu publikowane są także artykuły o tematyce stypendialnej i edukacyjnej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce i na świecie działa wiele organizacji oferujących różnorodne programy stypendialne. Stypendium może pomóc m.in. sfinansować studia na wymarzonej uczelni osobom z małych miejscowości, umożliwić wyjazd na staż za granicę czy realizację projektu artystycznego. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów, konkursów i staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.

Wiedza, doświadczenie i mądre dziennikarstwo

Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2006 roku przez Fundację Dobra Sieć – organizację społeczną, która od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych. W bazie serwisu od początku jego istnienia zgromadzone zostało ponad 12 tysięcy ofert stypendiów, konkursów i staży.

Moje Stypendium to nie tylko baza ofert – to także baza wiedzy. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją – m.in. o tym, jak poszukiwać stypendiów w Polsce czy gdzie szukać wsparcia na studia za granicą.

Wsparcie w czasie epidemii

Zwłaszcza w sytuacji dużej niepewności związanej z systemem edukacji i rynkiem pracy wywołanej pandemią COVID-19, wartościowe inicjatywy stypendialne, będące elementem rozbudowanej sieci wsparcia, mogą być szczególnie pomocnym narzędziem dla wielu osób.

Fundacja stara się służyć swoim doświadczeniem i wiedzą również w obecnej sytuacji. W ostatnim czasie na portalu pojawiły się m.in. artykuły w przystępny sposób opisujące, jak wygląda funkcjonowanie szkół i powrót na uczelnie w czasie epidemii.

Pomoc dla organizatorów stypendialnych oraz badania stypendiów

Działalność Fundacji obejmuje także szeroko zakrojone badania i analizy systemu stypendiów w Polsce oraz wsparcie organizacji w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji programów stypendialnych. Między innymi, na portalu regularnie publikowane są zestawienia grantów dla organizacji ze szczególnym uwzględnieniem grantów dla organizatorów stypendialnych oraz organizacji społecznych działających na polu edukacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu.

W 2018 roku Fundacja przeprowadziła kompleksowe badanie polskich organizacji stypendialnych, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie „Mapa stypendiów II”, na podstawie którego opracowana została broszura „Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”. Broszura przybliża tematykę stypendiów w Polsce w przystępny sposób – może służyć zarówno osobom szukającym wsparcia stypendialnego, jak i organizacjom, które planują uruchomić własny program stypendialny.

W poszukiwaniu wsparcia i wiedzy zajrzyj na www.mojestypendium.pl!

Czytaj dalej »

Historia

81.rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września przypada 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Pamiętając o bohaterach walczących o wolną Polskę zapraszamy na mszę św. oraz uroczystość na Placu Armii Krajowej.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury