Connect with us

Informacje miejskie

Po niemalże pół rocznej przerwie uczniowie powrócili do szkół

Po niemalże pół rocznej przerwie od nauki w trybie stacjonarnym dzisiaj uczniowie oficjalnie powrócili  do szkół.  Nie było to jednak typowe rozpoczęcie roku szkolnego. Wszystko zaś za sprawą  panującej pandemii koronawirusa.  Przede wszystkim rozpoczęcie edukacji w roku szkolnym 2020/2021 opierać się musiało na obowiązujących w tym względzie zasadach sanitarnych mających na celu ochronę uczniów, rodziców i nauczycieli.

W kętrzyńskich szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto, w dobie zwiększona ilości  zachorowań na koronawirusa, sytuacja spowodowała, że władze miasta zaostrzyły obostrzenia obowiązujące w placówkach. W części  placówek zostały zmienione godziny rozpoczynania lekcji, wyłączone zostały dzwonki, a zajęcia z niektórych przedmiotów – w miarę możliwości – będą prowadzone na świeżym powietrzu. Każda szkoła funkcjonować też będzie wedle ściśle określonych zasad, adekwatnych do specyfiki placówki i samego budynku. W każdej ustawione zostały dozowniki przy wejściu, a także w każdej placówce obecność osób postronnych oraz rodziców ograniczona została  do minimum. Szerzej o obowiązujących zasadach pisaliśmy w artykule „W KĘTRZYŃSKICH SZKOŁACH BEZ DZWONKÓW” z dnia 28 sierpnia opublikowanym na stronie Biuletynu Informacyjnego Miasta Kętrzyn.

W Szkole Podstawowej nr 4 w uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego powiązana została ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Wziął w niej  udział  Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka, który wręczając bukiet kwiatów Elżbiecie Motyl przedstawił ją społeczności szkolnej jako nową dyrektor szkoły. Zwracając się zaś do uczniów, grona pedagogicznego, pracowników administracji oraz rodziców złożył wszystkim serdeczne życzenia przypominając jednocześnie o zasadach bezpieczeństwa w dobie pandemii:

– Ten rok jest szczególny. Rozpoczynamy  go w zupełnie innej formule. To  będzie wyjątkowo trudny rok. U progu  nowego roku szkolnego życzę wszystkim nauczycielom i pracownikom spokojnej pracy, wyrozumiałości,  wytrwałości i satysfakcji, a uczniów proszę o zachowanie dyscypliny. Życzę Wam –  zwrócił  się do uczniów – aby ten szczególny rok, którego symbolem  ze zrozumiałych względów jest maseczka,  przyniósł wam wiele radości, satysfakcji ze zdobywanej wiedzy i nawiązywanych nowych przyjaźni.

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 4 zakończyło ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz wykonanie wspólnych (klasowych) fotografii pierwszoklasistów.

******

Każda z kętrzyńskich szkół podstawowych w sytuacji panującej pandemii koronawirusa przygotowała własne  obostrzenia i ograniczenia uzależnione m.in. od warunków lokalowych. W Szkole Podstawowej nr 4 otwarte będą dwa wejścia i wydłużone przerwy obiadowe. Ponadto w czasie trwania lekcji nieczynny będzie parking na terenie szkoły. Ze  względu na dużą liczbę uczniów lekcje będą organizowane w systemie dwuzmianowym. W rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021 uczestniczyli tylko uczniowie klas pierwszych i czwartych (pozostałe klasy przyjdą do szkół 2 września według planu zajęć opublikowanego na Librusie)

Informacje miejskie

I edycja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński Kilometr” dobiegła końca

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło  się po ostatnim – szóstym cyklu Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” na stadionie miejskim przy ulicy Bydgoskiej. Była to zapewne  najciekawsza odsłona  z udziałem władz samorządowych miasta  połączona z nagrodzeniem najlepszych i najszybszych biegaczy w poszczególnych kategoriach. Końcowa klasyfikacja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” dostępna jest  na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: https://mosir-ketrzyn.pl.

 W czwartkowe, 24 września popołudnie na stadionie przy ul. Bydgoskiej po raz szósty i zarazem ostatni spotkali się biegacze uczestniczący w pierwszej edycji Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński kilometr”.  Przez sześć odsłon tej imprezy biegowej przewinęło się około 200 biegaczy w różnym wieku (najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 2 lata a najstarszy biegacz 60+).  Tegoroczną – pierwszą, ale – jak zapowiadają organizatorzy –  zapewne nie ostatnią edycję po zmaganiach na bieżni  zakończyło nagrodzenie najlepszych  jej uczestników.  W rozpoczęciu szóstego cyklu w roli startera wziął udział zastępca burmistrza Maciej Wróbel natomiast w oficjalnym zakończeniu oraz wręczeniu statuetek, medali i nagród rzeczowych osobiście uczestniczył Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

– Przebieg Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński kilometr” obserwowałem wielokrotnie oczywiście na   ile czas na to pozwalał. Dzisiaj jestem kolejny raz widzę jakim zainteresowaniem  biegaczy cieszyła się ta  impreza sportowa. My jako miasto – powiedziałbym – tylko delikatnie pomagamy. Najważniejszy był bowiem sam pomysł  i inicjatywa w zakresie organizacji  tej imprezy ze strony Fundacji Drużyny ML i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za to bardzo dziękuję.  Podkreślić chcę również, co osobiście mnie cieszy, że ta impreza sportowa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, a co może najistotniejsze nabrała  charakteru rodzinnego. Było widać szczególnie podczas  rywalizacji w grupie  najmłodszych uczestników – podkreśla Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

Z kolei główni organizatorzy Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „Kętrzyński Kilometr” już zapowiadają, że tegoroczna edycja ligi była ostatnią ale tylko w tym roku  i planują kolejną na 2021.

– Chcemy w ten sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom chociażby uczestników tegorocznej edycji Kętrzyńskiej Ligi Biegowej. Słyszymy bowiem ze strony biegaczy uczestniczących w tegorocznej edycji wiele słów podkreślających, że szkoda iż była  że to ostatnia odsłona w tym roku. W mojej ocenie była to naprawdę bardzo fajna i klimatyczna impreza, a przede wszystkim rodzinna, w której  uczestniczyły także całe rodziny. Stąd też planujemy już  kolejną edycję na 2021 rok. Serdecznie podziękowania kieruję do Miłosza Lenarta prezesa Fundacji  drużyna ML za pomoc  w organizacji tegorocznej imprezy  – mówi Krzysztof Krupienik z MOSiR i zapowiada jednocześnie, że: –  Mamy już kolejny pomysł dla miłośników lekkoatletyki. Planujemy zorganizować  11 listopada Sztafety Niepodległości składające się z 5 uczestników. W każdym  zespole biegaczy muszą być przynajmniej  dwie panie. Każdy biegacz w zespole będzie miał do pokonania około 1 km. W ten sposób uczcilibyśmy nie tylko Narodowe Święto Niepodległości ale również święto miasta Kętrzyn przypadające tego samego dnia.

Końcowa klasyfikacja Kętrzyńskiej Ligi Biegowej „KĘTRZYŃSKI KILOMETR” dostępna jest  na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: https://mosir-ketrzyn.pl.

Organizatorami zmagań biegowych było Miasto Kętrzyn, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie oraz Fundacja Drużyna ML.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Rozwiń skrzydła z Moim Stypendium!

Poszukujesz źródeł wsparcia swojego rozwoju naukowego, artystycznego, sportowego? Myślisz o wyjeździe na studia za granicą? A może szukasz ciekawych ofert konkursów? Zajrzyj na MojeStypendium.pl – to całkowicie darmowa baza ofert stypendiów krajowych i zagranicznych, konkursów i staży. Na portalu publikowane są także artykuły o tematyce stypendialnej i edukacyjnej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce i na świecie działa wiele organizacji oferujących różnorodne programy stypendialne. Stypendium może pomóc m.in. sfinansować studia na wymarzonej uczelni osobom z małych miejscowości, umożliwić wyjazd na staż za granicę czy realizację projektu artystycznego. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów, konkursów i staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.

Wiedza, doświadczenie i mądre dziennikarstwo

Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2006 roku przez Fundację Dobra Sieć – organizację społeczną, która od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych. W bazie serwisu od początku jego istnienia zgromadzone zostało ponad 12 tysięcy ofert stypendiów, konkursów i staży.

Moje Stypendium to nie tylko baza ofert – to także baza wiedzy. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją – m.in. o tym, jak poszukiwać stypendiów w Polsce czy gdzie szukać wsparcia na studia za granicą.

Wsparcie w czasie epidemii

Zwłaszcza w sytuacji dużej niepewności związanej z systemem edukacji i rynkiem pracy wywołanej pandemią COVID-19, wartościowe inicjatywy stypendialne, będące elementem rozbudowanej sieci wsparcia, mogą być szczególnie pomocnym narzędziem dla wielu osób.

Fundacja stara się służyć swoim doświadczeniem i wiedzą również w obecnej sytuacji. W ostatnim czasie na portalu pojawiły się m.in. artykuły w przystępny sposób opisujące, jak wygląda funkcjonowanie szkół i powrót na uczelnie w czasie epidemii.

Pomoc dla organizatorów stypendialnych oraz badania stypendiów

Działalność Fundacji obejmuje także szeroko zakrojone badania i analizy systemu stypendiów w Polsce oraz wsparcie organizacji w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji programów stypendialnych. Między innymi, na portalu regularnie publikowane są zestawienia grantów dla organizacji ze szczególnym uwzględnieniem grantów dla organizatorów stypendialnych oraz organizacji społecznych działających na polu edukacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu.

W 2018 roku Fundacja przeprowadziła kompleksowe badanie polskich organizacji stypendialnych, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie „Mapa stypendiów II”, na podstawie którego opracowana została broszura „Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”. Broszura przybliża tematykę stypendiów w Polsce w przystępny sposób – może służyć zarówno osobom szukającym wsparcia stypendialnego, jak i organizacjom, które planują uruchomić własny program stypendialny.

W poszukiwaniu wsparcia i wiedzy zajrzyj na www.mojestypendium.pl!

Czytaj dalej »

Historia

81.rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września przypada 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Pamiętając o bohaterach walczących o wolną Polskę zapraszamy na mszę św. oraz uroczystość na Placu Armii Krajowej.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury