Connect with us

Historia

Tablica pamiątkowa poświęcona braciom Ejsmont odsłonięta

Od dzisiaj na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 (dawny budynek Gimnazjum nr 2) widnieje tablica poświęcona Piotrowi i Mieczysławowi Ejsmont  – wolnym polskim żeglarzom.  Odsłonięcia tablicy dokonano 3 września podczas uroczystości upamiętniającej te dwie postacie.

3 września miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej braciom Ejsmont, a wszystko dzięki wspólnym wysiłkom Towarzystwa Miłośników Kętrzyna oraz władz miasta. W uroczystości  obok organizatorów  – TMK wzięli udział członkowie rodziny braci Ejsmont, samorządowcy Kętrzyna i Węgorzewa z burmistrzami tych miast na czele, grupa mieszkańców miasta oraz członkowie kętrzyńskiego  z Klubu Żeglarskiego „Kaper”.

– Bracia Ejsmont, to byli młodzi ludzie, którzy nie bali się marzyć – powiedział o nieżyjących braciach Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

Po uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy pamiątkowej i złożeniem pod nią wiązanek kwiatów uczestnicy uroczystości przeszli do pomieszczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej (Zamek), gdzie dzięki Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprezentowano wystawę poświęconą braciom,a zatytułowaną „WOLNI POLSCY ŻEGLARZE – Piotr i Mieczysław Ejsmont”

***

Piotr i Mieczysław Ejsmont – wolni polscy żeglarze. Bracia (bliźniacy) urodzili się 3 listopada 1940 w Grodnie (obecnie na Białorusi). Po zakończeniu wojny wraz z rodzicami przyjechali do Kętrzyna. Tutaj też chodzili do szkoły, a następnie wyjechali z rodzicami do Węgorzewa.  Wychowywali się nad jeziorem Mamry i tam zarazili się żeglarstwem.  Od najmłodszych lat działali w Klubie Morskim LOK. Ich marzeniem był rejs dookoła świata.  Swoje marzenia  (po ucieczce z Polski) zamierzali spełnić wyruszając w rejs dookoła świata ze Stanów Zjednoczonych małym jachtem „Polonia”  (6,5 m długości, 2 m szerokości, o wyporności 2,5 tony). W rejs wyruszyli 12 lipca 1969r. z Nowego Jorku płynąc na Wyspy Kanaryjskie, a następnie w kierunku Kapsztadu. Jednak po drodze jacht doznał poważnych uszkodzeń, więc bracia musieli zmienić plany i zawinąć do Rio de Janeiro. Bracia wyruszyli w dalszy rejs z Buenos Aires, 24 listopada 1969. Ostatnia wiadomość od załogi pochodziła z Puerto Deseado, skąd została wysłana 17 grudnia. Gdy jacht nie pojawił się w Rio Gallegos, które miało być następnym etapem rejsu, argentyńska marynarka wojenna oraz lotnictwo rozpoczęły poszukiwania zaginionego jachtu, jednakże nie przyniosły one żadnych efektów. Wiosną 1970 oficjalnie ogłoszono, że jacht zatonął wraz z cała załogą.

Historia

KOLEJNA ATRAKCJA NA MAPIE KĘTRZYNA

29 września Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zainaugurowało działalność edukacyjną w baszcie – najstarszym obiekcie miejskim powstałym równolegle z umocnieniami warownymi  w połowie XIV wieku. W udostępnieniu obiektu oraz rozpoczęciu przez Muzeum działalności edukacyjnej uczestniczył Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka.

Działalność edukacyjną rozpoczęła wystawa zatytułowana „W średniowiecznej kuchni”.  Tym samym obiekt baszty został udostępniony nie tylko młodzieży szkolnej ale również mieszkańcom i turystom jako integralna część muzeum.

-Cieszę się, że nasi mieszkańcy, uczniowie kętrzyńskich szkół oraz turyści będą mogli w pełni podziwiać walory tego miejsca. Miejsca, w którym odbywać będziemy żywą lekcję historii. – powiedział Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Przed nami jeszcze wiele pracy – mury które widzimy obok chylą się ku upadkowi, musimy pilnie się tym zając, a także krużganki na zamkowym dziedzińcu – musimy je odrestaurować – dodał.

Dlaczego taka ekspozycja? – Bo sama baszta jest jednym z najstarszych obiektów w naszym mieście. Powstała równolegle z umocnieniami w połowie XIV wieku. Co ważne,  nie została zniszczona podczas działań wojennych. Jest to więc oryginalny średniowieczny obiekt i aż się prosił żeby go udostępnić dla zwiedzających i zaprezentować ekspozycję o tematyce średniowiecznej – mówi Marta Wojciechowska, dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Wystawa „ W średniowiecznej kuchni” jest autorską wystawą muzeum z odtworzonymi replikami naczyń, narzędzi i przyborów kuchennych. Bogato została także opisana historia kuchni średniowiecznej, w tym jakie były niegdyś paleniska, czym różniły się paleniska zamkowe od palenisk w zwykłych domostwach.

Stąd też – jak podkreśla Marta Wojciechowska – otwarcie baszty oraz zorganizowana w niej wystawa  mają charakter edukacyjny, a  skierowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

Przy okazji otwarcia baszty uczniowie mają  możliwość nie tylko obejrzeć przygotowaną ekspozycję ale również wysłuchać  opowieści o kuchni średniowiecznej w wykonaniu pani Alicji Dobrosielskiej, a także spróbować wypieków z kuchni średniowiecznej przygotowanych przez Pawła Szymańskiego (Garncarnia), który od wielu lat jest stałym uczestnikiem kętrzyńskich Jarmarków Średniowiecznych.

Czytaj dalej »

Historia

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego zaprasza do baszty na otwarcie ekspozycji „W średniowiecznej kuchni”

Zapraszamy grupy zorganizowane na otwarcie ekspozycji „W średniowiecznej kuchni” w baszcie obronnej przy ul. Romualda Traugutta.

Wydarzenie to zorganizowane w związku z udostępnieniem do zwiedzania jedynej w całości zachowanej średniowiecznej baszty wchodzącej w skład umocnień dawnego Kętrzyna jest również inauguracją działalności edukacyjnej Muzeum w nowym roku szkolnym. Podczas otwarcia wystawy odbywać się będą pokazy średniowiecznej kuchni przygotowane przez Pawła Szymańskiego (Garncarnia), który od wielu lat jest stałym uczestnikiem kętrzyńskich Jarmarków Średniowiecznych. Oprowadzanie po wystawie i opowieści o kuchni w średniowieczu przygotuje dr Alicja Dobrosielska.

Uwaga!

W związku z ograniczeniami związanymi ze stanem epidemii na otwarcie zapraszamy jedynie grupy szkolne po wcześniejszym zarezerwowaniu godziny zwiedzania.

Mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać ekspozycję w baszcie bezpłatnie w dniach 30 września – 4 października, w godzinach 10-16.

Czytaj dalej »

Historia

75. rocznica rozpoczęcia ewakuacji Polaków z Kresów Wschodnich

17 września w Kinie Gwiazda  odbyło się spotkanie z okazji 75. Rocznicy Rozpoczęcia Ewakuacji Polaków z Polski Kresowej. Było to swego rodzaju spotkanie pokoleń.

Spotkanie zostało zorganizowane  przez Miasto  Kętrzyn, Powiat Kętrzyński oraz Stowarzyszenie Brasławian Oddział w Kętrzynie z Prezesem Panem Pawłem Rogińskim na czele. Tematem przewodnim były losy Polaków na Kresach.

Obecni na spotkaniu, w tym młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, mieli okazję wysłuchać wzruszających wspomnień Zofii Zajko, Józefa Kondratowicza , Ryszarda Paukszto – członków Stowarzyszenia Brasławian o ich rodzinnych losach i osobistych przeżyciach związanych z ewakuacją do Polski.  Mieli również możliwość poszerzenia swojej wiedzy  o przesiedleńcach polskich i osadnictwie na terenie Powiatu Kętrzyńskiego w pierwszych latach po 1945 r. , o których poinformował Tadeusz Korowaj-  Dyrektor Powiatowego Centrum Biblioteczno – Kulturalnego.

Podczas spotkania Starosta  Michał Kochanowski oraz zastępca burmistrza Miasta Kętrzyn Maciej Wróbel nawiązując w swoich wystąpieniach do korzeni rodzinnych podziękowali obecnym członkom Stowarzyszenia Brasławian oraz wyróżnili najbardziej aktywnych i zasłużonych członków Stowarzyszenia za szerzenie kultury kresowej: Zenobię Alejun, Bronisławę Rutkowską oraz Aleksandra Puszko.

Spotkanie uświetniły występy węgorzewskiego, Reprezentacyjnego Chóru Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Ojczyzna.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury