Connect with us

Kultura

Koncert duetu YANISTAN KASPROWICZ i MARINCZENKO – 29 października 2020 godz. 18.00 (sala kinowo – widowiskowa Kętrzyńskiego Centrum Kultury)

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert duetu 29 października 2020 r. o godz.18:00 do sali kinowo – widowiskowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki czekać na Państwa będą codziennie w kasie kina „Gwiazda”
w godz.14-21.00.

W programie koncertowym utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Leonarda Cohena oraz kompozycje własne napisane do wierszy m.in. Andrzeja Bursy, Jana Kasprowicza oraz własnych tekstów, które ukazały się na nowej płycie Yanistan w 2020 r.

Koncert duetu odbiega od stylistyki typowej dla występu bardów. Bogate instrumentarium, t.j. akordeon, buzuki, mandolina i oczywiście gitary, zmienianie przez wykonawców podczas koncertu, niebywale urozmaica brzmienie, które eliminuje monotonność występu, zwłaszcza podczas wirtuozerskich popisów multiinstrumentalisty.

Janusz Kasprowicz – muzyk, kompozytor, autor tekstów. Jest twórcą, liderem, wokalistą i basistą zespołu Projekt Volodia, znanego m.in. z brawurowych aranżacji utworów Włodzimierza Wysockiego, wspólnych koncertów z Mirosławem Baką, transmisji w radiowej Trójce ze studia im. Agnieszki Osieckiej oraz występów na ważnych wydarzeniach kulturalnych w całym kraju. Propagator, znawca i miłośnik twórczości Włodzimierza Wysockiego, juror podczas festiwali, pomysłodawca oraz dyrektor cyklicznego festiwalu odbywającego się od 2011 r. poświęconego twórczości Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” i wrocławskiego Festiwalu „Pieśniarze Niepokorni” oraz dyrektor artystyczny koncertów m.in. „Nocy Bardów” podczas Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

Stanisław Marinczenko – “wielowymiarowy” muzyk, multiinstrumentalista (gitary, pianino, buzuki, akordeon, mandolina, harfa …) Aktywnie udzielający się w wielu gatunkach muzycznych, poza piosenką literacką można usłyszeć jego dźwięki w klimatach irlandzkich, elektrogotyku i innych

„ … Kasprowicz i Mariczenko czarują widza (też słuchacza) autentycznym zaangażowaniem w niebanalny przekaz uczuć i wizji artystycznych, sięgając do źródeł, nieraz zapomnianych, nieraz pominiętych. Kasprowicz czaruje głosem zlokalizowanym gdzieś pomiędzy barwną matowością Wysockiego a intelektualną chrypką Waitsa, Mariczenko czaruje instrumentami (gitara, mandolina, buzuki, akordeon) dokumentując zachodnią dekadencję wschodnią perfekcją brzmienia

KANAŁ YOUTUBE   

https://www.facebook.com/KasprowiczJanusz

Informacje miejskie

Miejska Biblioteka Znowu Otwarta!

Od dzisiaj (22 października) wielbiciele książek i literatury znów będą mogli korzystać z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie.

Jednostka 13 października br. decyzją zastępcy burmistrza, Macieja Wróbla została zamknięta, po wykryciu COVID-19 u jednego z pracowników. Konsekwencją obecności koronawirusa było także wstrzymanie zaplanowanego, oficjalnego otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej po remoncie kętrzyńskiego Zamku.  Jednak po konsultacjach z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym 22 października, po 9 dniach przerwy, biblioteka wznawia swoją działalność i znów otwiera się dla czytelników.

Wszystko odbywać się będzie z zachowaniem reguł obowiązującego reżimu sanitarnego. Pracownicy będą wyposażeni w środki ochrony osobistej, zostaną zobligowani także do przestrzegania bezpiecznych odległości. Pomieszczenia zaś będą ozonowane, a powierzchnie dokładnie czyszczone i dezynfekowane.

Czytaj dalej »

Kultura

BREAKMANIA PRZEŁOŻONA NA 2021 ROK

Wszystkich pozytywnie zakręconych tancerzy zapraszamy na kolejną edycję BREAKMANII już 17 i 18 kwietnia 2021 roku. Tegoroczna edycja została odwołana z przyczyn niezależnych od organizatora. Mamy nadzieję, że chęci w was pozostaną i zobaczymy się za rok! Bądźcie zdrowi i TAŃCZCIE, bo taniec to zdrowie!

Czytaj dalej »

Kultura

Głos jak kryształ – Kinga Hornik zwyciężczynią Kryształowej Nuty!

W sobotę, 17 października poznaliśmy zwycięzców XVI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta”. Młodzi wokaliści swoje umiejętności zaprezentowali podczas koncertu finałowego w Kętrzyńskim Centrum Kultury. Tego wieczoru najlepszą okazała się być Kinga Hornik z Gdańska.

W pierwszym etapie konkursu, który polegał na przesłaniu nagrania demo walczyło ponad stu wokalistów z całej Polski. Jednak drogą selekcji do drugiego etapu dostało się zaledwie 37 uczestników, którzy reprezentowali m.in. Gdańsk, Białystok, Warszawę, Szczytno, Olsztyn, Bartoszyce, Kielce, Garwolin czy Konin. Nie zabrakło też silnej reprezentacji Kętrzyna i Reszla.

– Zgłosiło się bardzo wielu utalentowanych wokalistów. Jednak po dzisiejszym koncercie ujawniły się same „perełki”, które mają przed sobą szansę na wielką karierę. Być może kogoś usłyszymy na większych solowych koncertach. Liczę na to – mówi Bartłomiej Zdanowicz, dyrektor Kętrzyńskiego centrum Kultury

Tegoroczna edycja konkursu była nietypowa ze względu na wprowadzone zasady bezpieczeństwa związane z covid. To jednak nie przeszkodziło organizatorom w realizacji ogólnopolskiego konkursu.

– Organizowany od kilku lat, a po raz drugi w Kętrzynie Ogólnopolski Przegląd „Kryształowa Nuta” jest obecnie jednym z bardziej prestiżowych i wyróżniających się konkursów tego typu. – Świadczy o tym chociażby poziom wokalistów oraz sposób organizacji, charakteryzujący się ogromnym profesjonalizmem, a także zwiększająca się z roku na rok liczba osób, które chcą wziąć w nim udział – dodaje pomysłodawca konkursu.

Tegoroczne Jury miało niezwykle trudne zadanie by wytypować faworytów. W tym gronie znaleźli się:

Przewodniczący Ryszard Szmit – jeden z najlepszych w Polsce realizatorów dźwięku, muzyk oraz producent muzyczny,

Ludmiła Małecka – aktorka scen muzycznych, trener vocalny.

Marcin Kindla – producent muzyczny, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, autor tekstów. 

Po długich przesłuchaniach GRAND PRIX i statuetkę „Kryształowej Nuty” w tym roku wyśpiewała sobie Kinga Hornik z Gdańska z autorską piosenką „Dom”. To jej drugi tak duży sukces w tym roku. Jeszcze w lipcu na prestiżowym Ladie’s Jazz Festiwalu zdobyła główną nagrodę. Muzyka towarzyszy jej od najmłodszych lat. Jako zaledwie 13-latka wzięła udział w programie „Mam Talent”.

Laureatką pierwszej nagrody została Paulina Tarasińska z Kielc. Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Jeznach z Kętrzyna, a trzecie Wiktorii Piorun z Garwolina.

Oprócz trzech pierwszych miejsc i wyróżnień, rozdano również nagrody specjalne. Łączna pula nagród to prawie 30 tysięcy złotych.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury