Connect with us

Szkoły

Bezpieczne Ferie z policjantami

W ramach działań „Bezpieczne Ferie” dzielnicowi wraz z policjantką zajmującą się profilaktyką społeczną spotkali się z dziećmi z terenu gminy Kętrzyn. W rozmowie z dziećmi funkcjonariusze poruszyli wiele zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań podczas ferii. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, przestrzegano obowiązujących obostrzeń i reżimu sanitarnego.

Dzieci miały  okazję wysłuchać wielu wskazówek kętrzyńskich policjantów, jak bezpiecznie spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. Podkreślono, aby do zabaw na świeżym powietrzu wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Przypomniano dzieciom, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, czy stawów.

Funkcjonariusze omówili zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uświadomili jak ważne jest noszenie odblasków. Mogą to być elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Podkreślali aby umieszczać je w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców. Zwrócili uwagę na podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy są one śliskie i zaśnieżone. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Kętrzynie dzieciom przekazano elementy odblaskowe.

Mając na uwadze fakt, że w obecnym okresie dzieci i młodzież bardzo dużo czasu spędzają przed ekranami komputerów czy telefonów, poruszono temat bezpieczeństwa w sieci. Mówiono o zagrożeniach, które mogą być związane z niewłaściwym korzystaniem z Internetu. Podkreślono jak istotna jest zasada ograniczonego zaufania, ochrona swoich danych i swojej prywatności.

Uczestników spotkania zachęcono do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Dodatkowo w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” dzieci otrzymały „jabłuszka”.

Kultura

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka w SP 3

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.

W oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie ,  wszystkie grupy postanowiły uczcić ten dzień i poświętować wspólnie z Kubusiem Puchatkiem. Dzieci w tym dniu bawiły się z pluszowym Kubusiem, grały w gry i układały puzzle związane z bohaterem książki „Kubuś Puchatek”. Przedszkolaki od rana brały udział w zabawach i aktywnościach muzyczno-ruchowych, oraz chętnie zapoznały się z historią powstania książki o Kubusiu Puchatku. Następnie dzieci posłuchały opowiadania, oglądały bajki i kolorowały obrazki z Kubusiem Puchatkiem. Na zakończenie wszyscy odśpiewali solenizantowi gromkie „100 lat”. Dzień upłynął na radosnej zabawie z mieszkańcami Stumilowego Lasu.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Takich ferii w Kętrzynie jeszcze nie było!

Za nami pierwsze dni ferii zimowych, które potrwają do 17 stycznia. Mimo pandemii COVID-19 i wielu ograniczeń Miasto Kętrzyn zadbało, by najmłodsi spędzili ten czas aktywnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi. Wytyczne pozwalają przygotować półkolonie, jedynie dla  uczniów klas 1 – 4 szkół podstawowych.

Wiemy, że chyba wszystkie dzieci kochają zimę oraz szaleństwa na dworze. Jednak pogoda nie daje gwarancji białej zimy, a co za tym idzie wyczekanej, szalonej jazdy na sankach, bitew na śnieżki i wielu innych zimowych szaleństw. Miasto przygotowało się jednak na taką ewentualność. Decyzją burmistrza sfinansowało oraz zorganizowało, pierwsze w historii, ferie pełne tylu ciekawych atrakcji. Rodzice opłacają jedynie wyżywienie.

Odwiedziny w Konsulacie Świętego Mikołaja, dmuchanie i ozdabianie bombek, eksperymenty chemiczne, „bańkowe czary”, wycieczka do Wilczego Szańca z przejazdem sztabowozem, zajęcia zumby oraz warsztaty śpiewu i rękodzieła – to tylko część z licznych rozrywek czekających uczniów kętrzyńskich podstawówek. Podczas półkolonii nie zabraknie także balu przebierańców, na którym o przednią zabawę  zadba profesjonalny animator.  O nudzie nie ma tu mowy!

Zimowa przerwa w nauce to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, a przede wszystkim czas na świetną zabawę. Dołożyliśmy wszelkich starań, by mimo pandemii i braku możliwości wyjazdów, był to czas wypełniony radością i masą atrakcji. Chcieliśmy zachęcić uczniów do odejścia od telewizorów oraz telefonów, a jednocześnie pokazać, że aktywne i kreatywne spędzanie wolnego czasu może być równie ciekawe, a nawet ciekawsze, niż gry komputerowe. To znakomita okazja, aby spróbować czegoś nowego – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. Z podziękowaniami dzwonią do nas rodzice uczniów, bo dzieci są zachwycone. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto było zorganizować ferie jakich jeszcze w Kętrzynie nie było – dodaje burmistrz.

Zajęcia zorganizowane w ramach miejskich, ferii zimowych to dawka pozytywnej energii, połączenie wysiłku i świetnej zabawy.

Czytaj dalej »

Kultura

Kętrzyńskie Centrum Kultury zaprasza. Podaruj uśmiech dla Babci i Dziadka

Jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają dziadkowie wie doskonale każdy z nas. To oni są oparciem, służą radą, dzielą się uśmiechem i kształtują naszą przyszłość. Czas by za to podziękować, bo właśnie zbliża się ich święto. A Kętrzyńskie Centrum Kultury spieszy z nową akcją.

Dzień Babci i Dziadka świętujemy kolejno 21 i 22 stycznia. To dobry moment by pokazać tym wspaniałym ludziom, jak bardzo ich kochamy i jak wiele dla nas znaczą. Niestety czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla seniorów ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania. Ma to też konsekwencje dla zdrowia emocjonalnego. Dlatego tym bardziej warto podarować im coś wyjątkowego. Oprócz kwiatka i upominków liczą się przede wszystkim chwile spędzone razem. A jeśli nie możemy się spotkać to niech wybrzmią życzenia.

Kętrzyńskie Centrum Kultury zaprasza do składania życzeń w ramach akcji „Podaruj uśmiech dla Babci i Dziadka”.

Wystarczy sfotografować lub nagrać swoje życzenia, zaśpiewać piosenkę, wyrecytować wierszyk lub też po prostu wykonać piękną laurkę.  Technika jest dowolna, doskonała zarówno dla małych jak i dużych wnuczków. Z zebranych materiałów powstanie prezentacja, którą obejrzą nasi solenizanci w dniu swojego święta.

Czasem odpowiedzią na pewne problemy czy samotność jest drugi człowiek, który dodaje otuchy. Wspólnymi siłami z mieszkańcami chcemy przygotować wyjątkową prezentację, gdzie wybrzmią najpiękniejsze słowa kierowane do naszych dziadków, czyli życiowych autorytetów – podkreśla Bartłomiej Zdanowicz dyrektor KCK.

Zdjęcia oraz filmiki należy przesyłać na adres: kulturakck@op.pl do 18 stycznia do godz. 18:00!! Zgłaszać się można indywidualnie i grupowo. Dokładne szczegóły oraz regulamin na: www.kck.ketrzyn.pl oraz pod linkiem:

https://drive.google.com/…/1RW…/view…

Prezent prosto z serca to najlepsze, co można komuś dać. Dołącz do akcji i podaruj uśmiech kochanym dziadkom.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury