Connect with us

Historia

Symbolicznie uczczono 103. rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego

15 stycznia mija  103. rocznica śmierci patrona naszego miasta Wojciecha Kętrzyńskiego. Z tej okazji pod pomnikiem patrona delegacja władz samorządowych miasta i powiatu złożyła wiązanki kwiatów. Z uwagi na pandemię tegoroczne uroczystości związane z rocznicą śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego miały wyjątkowo symboliczny charakter.

Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 roku we Lwowie  i nie doczekał niepodległości Polski, o której marzył przez wiele lat swojego życia.  Był  człowiekiem, który duszą i sercem związał swoje życie z Polską i dla niej  pracował. Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Historia

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone jest corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

„Żołnierze wyklęci” to ludzie, których komuniści odsądzali od czci i wiary, nazywali bandytami reakcyjnego podziemia. Nie dość, że ich mordowano, to jeszcze nie pozostawiano śladów pochówków, a do rodzin wysyłano listy, w których stwierdzano, że byli zdrajcami i zostają „przeklęci”.

Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Henryk Niedziółka oraz Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski, chcąc uczcić pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, złożyli kwiaty pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956.

Czytaj dalej »

Historia

79. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Za dwa dni, 14 lutego mija 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej utworzonej na podstawie rozkazu gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku  na bazie struktur działającego już Związku Walki Zbrojnej.

Z tej też okazji pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Nowej Wsi, upamiętniając żołnierzy i ich waleczność, burmistrz miasta Ryszard Niedziółka oraz przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej Koło w Kętrzynie złożyli symboliczną  wiązankę kwiatów i zapalili biało-czerwone znicze.

W okresie maksymalnej zdolności bojowej, w lecie 1944 roku, siły AK liczyły ok. 390 tysięcy żołnierzy. Kulminacją ich wysiłku zbrojnego było Powstanie Warszawskie. Według historyków Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem działającym w okupowanej Europie.19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK.

Czytaj dalej »

Historia

10 lutego 1940 roku – początek deportacji Polaków na nieludzką ziemię

10 lutego 1940 – to początek sowieckich deportacji  Polaków na Sybir – nieludzką ziemię. Jak  czytamy na stronie IPN, „ W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski”.

O 81. rocznicy tego  jakże tragicznego wydarzenia pamiętały władze samorządowe miasta i Sybiraków. 10 lutego 2021 roku na cmentarzu w Nowej Wsi Kętrzyńskiej pod pomnikiem „W hołdzie tułaczom Sybiru” zapłonęły biało-czerwone znicze , a delegacja  władz miasta i Sybiraków złożyła wiązankę kwiatów.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury