Historia
Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

18 stycznia 2021 roku pierwszy raz w naszym mieście obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.
Jest to dzień, w którym oddajemy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, obywatelom Polski i innych państw, którzy w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów.
Burmistrz Miasta Ryszard Henryk Niedziółka wraz z wicestarostą Powiat Kętrzyński Andrzejem Lewandowskim uczcili pamięć poległych oraz oddali hołd składając kwiaty pod Pomnikiem Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 -1956.

Historia
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone jest corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
„Żołnierze wyklęci” to ludzie, których komuniści odsądzali od czci i wiary, nazywali bandytami reakcyjnego podziemia. Nie dość, że ich mordowano, to jeszcze nie pozostawiano śladów pochówków, a do rodzin wysyłano listy, w których stwierdzano, że byli zdrajcami i zostają „przeklęci”.
Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Henryk Niedziółka oraz Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski, chcąc uczcić pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, złożyli kwiaty pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956.
Historia
79. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Za dwa dni, 14 lutego mija 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej utworzonej na podstawie rozkazu gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku na bazie struktur działającego już Związku Walki Zbrojnej.
Z tej też okazji pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Nowej Wsi, upamiętniając żołnierzy i ich waleczność, burmistrz miasta Ryszard Niedziółka oraz przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej Koło w Kętrzynie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i zapalili biało-czerwone znicze.
W okresie maksymalnej zdolności bojowej, w lecie 1944 roku, siły AK liczyły ok. 390 tysięcy żołnierzy. Kulminacją ich wysiłku zbrojnego było Powstanie Warszawskie. Według historyków Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem działającym w okupowanej Europie.19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK.
Historia
10 lutego 1940 roku – początek deportacji Polaków na nieludzką ziemię

10 lutego 1940 – to początek sowieckich deportacji Polaków na Sybir – nieludzką ziemię. Jak czytamy na stronie IPN, „ W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski”.
O 81. rocznicy tego jakże tragicznego wydarzenia pamiętały władze samorządowe miasta i Sybiraków. 10 lutego 2021 roku na cmentarzu w Nowej Wsi Kętrzyńskiej pod pomnikiem „W hołdzie tułaczom Sybiru” zapłonęły biało-czerwone znicze , a delegacja władz miasta i Sybiraków złożyła wiązankę kwiatów.