Connect with us

Historia

10 lutego 1940 roku – początek deportacji Polaków na nieludzką ziemię

10 lutego 1940 – to początek sowieckich deportacji  Polaków na Sybir – nieludzką ziemię. Jak  czytamy na stronie IPN, „ W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski”.

O 81. rocznicy tego  jakże tragicznego wydarzenia pamiętały władze samorządowe miasta i Sybiraków. 10 lutego 2021 roku na cmentarzu w Nowej Wsi Kętrzyńskiej pod pomnikiem „W hołdzie tułaczom Sybiru” zapłonęły biało-czerwone znicze , a delegacja  władz miasta i Sybiraków złożyła wiązankę kwiatów.

Historia

10 KWIETNIA 2021r. – 11. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia 2010, to data którą pamięta każdy Polak. O godzinie 8:41;06 na terenie Rosji doszło do największej w historii naszego kraju katastrofy lotniczej. W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

O tym tragicznym wydarzeniu w historii Polski pamięta także Kętrzyn. W tym roku – podobnie jak w roku poprzednim – ze względu na trzecią falę epidemii i związane z tym obostrzenia zrezygnowano z organizacji oficjalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Nie zapomniano jednak o tej tragedii. Na schodach ratusza stanęła plansza z fotografiami upamiętniająca ofiary katastrofy, pod którą można indywidualnie złożyć kwiaty i zapalić znicz.

***

Punktualnie o 8:41 na lotnisku Lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego, duchowieństwo, wicewojewoda warmiński-mazurski oraz przedstawiciel marszałka województwa złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W całej Polsce uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy ze  względu na epidemię koronawirusa będą mieć ograniczony charakter i odbywać się w ramach reżimu sanitarnego. Kulminacyjnym momentem będą uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu.

Czytaj dalej »

Historia

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” – Plac Józefa Piłsudskiego

Od dzisiaj (26 marca) do 16 kwietnia na placu Piłsudskiego w Kętrzynie podziwiać można wystawę zatytułowaną „Tu rodziła się Solidarność”.

Ekspozycja składająca się z 15 plansz ukazuje m.in.  masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Na wystawę składają się także elementy  ukazujące powstawanie „Solidarności” w Kętrzynie i regionie. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj dalej »

Historia

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” – 26 marca – 16 kwietnia (plac Józefa Piłsudskiego)

Od 26 marca do 16 kwietnia na placu Piłsudskiego w Kętrzynie podziwiać będzie można wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Mają one na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury