Connect with us

Historia

79. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Za dwa dni, 14 lutego mija 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej utworzonej na podstawie rozkazu gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku  na bazie struktur działającego już Związku Walki Zbrojnej.

Z tej też okazji pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Nowej Wsi, upamiętniając żołnierzy i ich waleczność, burmistrz miasta Ryszard Niedziółka oraz przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej Koło w Kętrzynie złożyli symboliczną  wiązankę kwiatów i zapalili biało-czerwone znicze.

W okresie maksymalnej zdolności bojowej, w lecie 1944 roku, siły AK liczyły ok. 390 tysięcy żołnierzy. Kulminacją ich wysiłku zbrojnego było Powstanie Warszawskie. Według historyków Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem działającym w okupowanej Europie.19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK.

Historia

10 KWIETNIA 2021r. – 11. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia 2010, to data którą pamięta każdy Polak. O godzinie 8:41;06 na terenie Rosji doszło do największej w historii naszego kraju katastrofy lotniczej. W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

O tym tragicznym wydarzeniu w historii Polski pamięta także Kętrzyn. W tym roku – podobnie jak w roku poprzednim – ze względu na trzecią falę epidemii i związane z tym obostrzenia zrezygnowano z organizacji oficjalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Nie zapomniano jednak o tej tragedii. Na schodach ratusza stanęła plansza z fotografiami upamiętniająca ofiary katastrofy, pod którą można indywidualnie złożyć kwiaty i zapalić znicz.

***

Punktualnie o 8:41 na lotnisku Lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego, duchowieństwo, wicewojewoda warmiński-mazurski oraz przedstawiciel marszałka województwa złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W całej Polsce uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy ze  względu na epidemię koronawirusa będą mieć ograniczony charakter i odbywać się w ramach reżimu sanitarnego. Kulminacyjnym momentem będą uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu.

Czytaj dalej »

Historia

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” – Plac Józefa Piłsudskiego

Od dzisiaj (26 marca) do 16 kwietnia na placu Piłsudskiego w Kętrzynie podziwiać można wystawę zatytułowaną „Tu rodziła się Solidarność”.

Ekspozycja składająca się z 15 plansz ukazuje m.in.  masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Na wystawę składają się także elementy  ukazujące powstawanie „Solidarności” w Kętrzynie i regionie. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj dalej »

Historia

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” – 26 marca – 16 kwietnia (plac Józefa Piłsudskiego)

Od 26 marca do 16 kwietnia na placu Piłsudskiego w Kętrzynie podziwiać będzie można wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Mają one na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury