Connect with us

Historia

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone jest corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

„Żołnierze wyklęci” to ludzie, których komuniści odsądzali od czci i wiary, nazywali bandytami reakcyjnego podziemia. Nie dość, że ich mordowano, to jeszcze nie pozostawiano śladów pochówków, a do rodzin wysyłano listy, w których stwierdzano, że byli zdrajcami i zostają „przeklęci”.

Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Henryk Niedziółka oraz Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski, chcąc uczcić pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, złożyli kwiaty pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956.

Historia

10 KWIETNIA 2021r. – 11. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia 2010, to data którą pamięta każdy Polak. O godzinie 8:41;06 na terenie Rosji doszło do największej w historii naszego kraju katastrofy lotniczej. W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

O tym tragicznym wydarzeniu w historii Polski pamięta także Kętrzyn. W tym roku – podobnie jak w roku poprzednim – ze względu na trzecią falę epidemii i związane z tym obostrzenia zrezygnowano z organizacji oficjalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Nie zapomniano jednak o tej tragedii. Na schodach ratusza stanęła plansza z fotografiami upamiętniająca ofiary katastrofy, pod którą można indywidualnie złożyć kwiaty i zapalić znicz.

***

Punktualnie o 8:41 na lotnisku Lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego, duchowieństwo, wicewojewoda warmiński-mazurski oraz przedstawiciel marszałka województwa złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W całej Polsce uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy ze  względu na epidemię koronawirusa będą mieć ograniczony charakter i odbywać się w ramach reżimu sanitarnego. Kulminacyjnym momentem będą uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu.

Czytaj dalej »

Historia

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” – Plac Józefa Piłsudskiego

Od dzisiaj (26 marca) do 16 kwietnia na placu Piłsudskiego w Kętrzynie podziwiać można wystawę zatytułowaną „Tu rodziła się Solidarność”.

Ekspozycja składająca się z 15 plansz ukazuje m.in.  masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Na wystawę składają się także elementy  ukazujące powstawanie „Solidarności” w Kętrzynie i regionie. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj dalej »

Historia

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” – 26 marca – 16 kwietnia (plac Józefa Piłsudskiego)

Od 26 marca do 16 kwietnia na placu Piłsudskiego w Kętrzynie podziwiać będzie można wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Mają one na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury