Connect with us

Informacje miejskie

Przekaż swój 1% podatku na kętrzyńskie Organizacje Pozarządowe

Informacje miejskie

TO BĘDZIE DOBA DLA ZIEMI. ZOSTAW ELEKTROŚMIECI W JEDNYM Z 10 PUNKTÓW

To będzie idealny pretekst by zrobić wiosenne porządki w domach czy piwnicach. 22 kwietnia, w Dniu Ziemi władze Kętrzyna wraz ze spółką Komunalnik szykują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego

.– Jeśli zalega gdzieś u Państwa stara lodówka, telewizor, czy elektryczny czajnik, a dotąd nie było ani czasu ani sposobności udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to okazja ku temu jest idealna – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można oddać 22 kwietnia w wyznaczonych miejscach, od godz. 8:00 przez całą dobę:

  • Pl. Piłsudskiego, przy Ratuszu
  • parking obok Parafii Św. Alberta  
  • ul. Sikorskiego – parking przy Sądzie  
  • były punkt segregacji pomiędzy domami Jagiełły 33 a Jagiełły 35  
  • skrzyżowanie Reymonta/Limanowskiego przy sklepie Lewiatan  
  • skrzyżowanie Nowe Osiedle/ Limanowskiego (przy Gardenii)  
  • ul. Kochanowskiego/Orzeszkowej (były punkt segregacji)  
  • parking przy Stadionie  
  • przy wiacie naprzeciwko bloku Jaśminowa 4 i 6a
  •  przy Parku Różanym

  Czym są elektrośmieci? To zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, działające na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, telefony, ładowarki, baterie a nawet zabawki. Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć. Po przeniknięciu do organizmów zwierząt i ludzi, np. poprzez wody gruntowe, mogą wywoływać schorzenia układu rozrodczego, nowotwory nerek oraz wiele innych groźnych chorób. Właśnie dlatego bezwzględnie należy oddawać je do specjalnych punktów zbierania i nie wrzucać – co się zdarza – do pojemników na odpady zmieszane. 

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Pomóżmy 8 – miesięcznej Adelce

Jedynym z miast partnerskich Kętrzyna jest Włodzimierz Wołyński, miasto na Ukrainie. Miasta nie tylko wymieniają się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami z zarzadzania miastem, ale są także wsparciem w różnych sytuacjach losowych. I właśnie teraz nasze miasto partnerskie potrzebuje silnego wsparcia – wsparcia nie tylko od kętrzyńskiego samorządu, ale także mieszkańców miasta Kętrzyn.

Potrzebna jest pomoc dla małej mieszkanki Włodzimierza Wołyńskiego, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni – SMA typu 1 – najbardziej agresywną postać okrutnego przeciwnika, który każdego dnia okrada dziecko z sił. Ośmiomiesięczna Adelka Motenko przyjechała wraz z rodzicami do Polski, by szukać ratunku w nierównej walce o życie, bowiem na Ukrainie nie ma możliwości leczenia. Jednorazowa terapia genowa zatrzymuje tę śmiertelną chorobę. Kosztuje jednak blisko 10 milionów złotych. Jest to suma nieosiągalna dla rodziców Adelki, dlatego zwracają się o pomoc do ludzi dobrego i wrażliwego serca, by jak najszybciej wdrożyć leczenie. Upływający czas nie sprzyja, bo lek może być podany jedynie do ukończenia 2 roku życia.

Swoją cegiełkę można dołożyć na stronie Fundacji Siepomaga pod linkiem: https://www.siepomaga.pl/adelka

lub za pośrednictwem licytacji na facebook’owej grupie „Licytacje dla Adelki Motenko” pod linkiem:https://www.facebook.com/groups/137672367759820 .

Środki z licytacji całkowicie zasilą konto Adelki. W imieniu rodziców Adelki oraz zaprzyjaźnionego Miasta Partnerskiego – Włodzimierza Wołyńskiego zwracamy się z prośbą o pomoc. Każde udostępnienie informacji też będzie wielką pomocą, gdyż pozwoli dotrzeć do większej liczby osób dobrej woli. Liczy się każdy gest, każda złotówka i czas … Pokażmy, że mamy wielkie serca.

Czytaj dalej »

Informacje miejskie

Ruszyła budowa pumptracku rowerowego przy ulicy Wierzbowej

To wyłoniony przez mieszkańców jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego 2020, realizowany w ramach tzw. wydatków niewygasających w roku 2021. Wartość inwestycji to niemal 300.000 zł. Najbliższe 3 tygodnie potrwają prace budowlane, które – w co wierzymy – nie będą uciążliwe. Mimo to bardzo prosimy mieszkańców pobliskich domów i osiedla o wyrozumiałość. A gdy już pumptrack powstanie będzie okazja do takiej oto zabawy!

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury