Wiadomości
ZUS poszerza formy wsparcia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie.
Najnowsze zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie
wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Nowe
przepisy weszły w życie 28 lutego 2021 roku.
-„Po zmianie przepisów,
przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku
opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020
r. i styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r.” – mówi Anna Ilukiewicz,
regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarzei prowadzący usługi wspomagające transport.
Nowe rozporządzenie przesunęło o miesiąc termin złożenia wniosku, czyli
wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Zmienił się
również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres.
Przedsiębiorca musi to zrobić do 31 marca 2021 r., chyba że jest zwolniony z
obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.
W myśl nowego rozporządzenia przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać
świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym
uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które
obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą
złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony
stan epidemii.
Co ważne, wnioski o wsparcie z Tarczy antykryzysowej 7.0. złożone do 27 lutego
włącznie (przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia) ZUS będzie
rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r.
Jednak przedsiębiorców, którzy występują o zwolnienie z opłacania składek
będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub
imiennych raportów miesięcznych – do 31 marca 2021 r.
Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Historia
10 KWIETNIA 2021r. – 11. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia 2010, to data którą pamięta każdy Polak. O godzinie 8:41;06 na terenie Rosji doszło do największej w historii naszego kraju katastrofy lotniczej. W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
O tym tragicznym wydarzeniu w historii Polski pamięta także Kętrzyn. W tym roku – podobnie jak w roku poprzednim – ze względu na trzecią falę epidemii i związane z tym obostrzenia zrezygnowano z organizacji oficjalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Nie zapomniano jednak o tej tragedii. Na schodach ratusza stanęła plansza z fotografiami upamiętniająca ofiary katastrofy, pod którą można indywidualnie złożyć kwiaty i zapalić znicz.
***
Punktualnie o 8:41 na lotnisku Lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego, duchowieństwo, wicewojewoda warmiński-mazurski oraz przedstawiciel marszałka województwa złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W całej Polsce uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy ze względu na epidemię koronawirusa będą mieć ograniczony charakter i odbywać się w ramach reżimu sanitarnego. Kulminacyjnym momentem będą uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu.
Informacje miejskie
TO BĘDZIE DOBA DLA ZIEMI. ZOSTAW ELEKTROŚMIECI W JEDNYM Z 10 PUNKTÓW

To będzie idealny pretekst by zrobić wiosenne porządki w domach czy piwnicach. 22 kwietnia, w Dniu Ziemi władze Kętrzyna wraz ze spółką Komunalnik szykują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego
.– Jeśli zalega gdzieś u Państwa stara lodówka, telewizor, czy elektryczny czajnik, a dotąd nie było ani czasu ani sposobności udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to okazja ku temu jest idealna – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można oddać 22 kwietnia w wyznaczonych miejscach, od godz. 8:00 przez całą dobę:
- Pl. Piłsudskiego, przy Ratuszu
- parking obok Parafii Św. Alberta
- ul. Sikorskiego – parking przy Sądzie
- były punkt segregacji pomiędzy domami Jagiełły 33 a Jagiełły 35
- skrzyżowanie Reymonta/Limanowskiego przy sklepie Lewiatan
- skrzyżowanie Nowe Osiedle/ Limanowskiego (przy Gardenii)
- ul. Kochanowskiego/Orzeszkowej (były punkt segregacji)
- parking przy Stadionie
- przy wiacie naprzeciwko bloku Jaśminowa 4 i 6a
- przy Parku Różanym
Czym są elektrośmieci? To zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, działające na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, telefony, ładowarki, baterie a nawet zabawki. Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć. Po przeniknięciu do organizmów zwierząt i ludzi, np. poprzez wody gruntowe, mogą wywoływać schorzenia układu rozrodczego, nowotwory nerek oraz wiele innych groźnych chorób. Właśnie dlatego bezwzględnie należy oddawać je do specjalnych punktów zbierania i nie wrzucać – co się zdarza – do pojemników na odpady zmieszane.
Informacje miejskie
Pomóżmy 8 – miesięcznej Adelce

Jedynym z miast partnerskich Kętrzyna jest Włodzimierz Wołyński, miasto na Ukrainie. Miasta nie tylko wymieniają się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami z zarzadzania miastem, ale są także wsparciem w różnych sytuacjach losowych. I właśnie teraz nasze miasto partnerskie potrzebuje silnego wsparcia – wsparcia nie tylko od kętrzyńskiego samorządu, ale także mieszkańców miasta Kętrzyn.
Potrzebna jest pomoc dla małej mieszkanki Włodzimierza Wołyńskiego, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni – SMA typu 1 – najbardziej agresywną postać okrutnego przeciwnika, który każdego dnia okrada dziecko z sił. Ośmiomiesięczna Adelka Motenko przyjechała wraz z rodzicami do Polski, by szukać ratunku w nierównej walce o życie, bowiem na Ukrainie nie ma możliwości leczenia. Jednorazowa terapia genowa zatrzymuje tę śmiertelną chorobę. Kosztuje jednak blisko 10 milionów złotych. Jest to suma nieosiągalna dla rodziców Adelki, dlatego zwracają się o pomoc do ludzi dobrego i wrażliwego serca, by jak najszybciej wdrożyć leczenie. Upływający czas nie sprzyja, bo lek może być podany jedynie do ukończenia 2 roku życia.
Swoją cegiełkę można dołożyć na stronie Fundacji Siepomaga pod linkiem: https://www.siepomaga.pl/adelka
lub za pośrednictwem licytacji na facebook’owej grupie „Licytacje dla Adelki Motenko” pod linkiem:https://www.facebook.com/groups/137672367759820 .
Środki z licytacji całkowicie zasilą konto Adelki. W imieniu rodziców Adelki oraz zaprzyjaźnionego Miasta Partnerskiego – Włodzimierza Wołyńskiego zwracamy się z prośbą o pomoc. Każde udostępnienie informacji też będzie wielką pomocą, gdyż pozwoli dotrzeć do większej liczby osób dobrej woli. Liczy się każdy gest, każda złotówka i czas … Pokażmy, że mamy wielkie serca.