Connect with us

Historia

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja przypada 230 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ze względu pandemię obchody będą kameralne. O godz. 10:00 zapraszamy Państwa na transmisję mszy świętej na FB Miasto Kętrzyn oraz w sieciach kablowych Telewizja KTK. Kwiaty pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956 składać będzie można indywidualnie.

Historia

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

W tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną i związane z nią obostrzenia na Placu Armii Krajowej pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956 kwiaty składać można było indywidualnie. Kwiaty złożyli także przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Henryk Niedziółka  oraz Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski.

***

Na podstawie Konstytucji 3 maja przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

W czasie zaborów to święto było zakazane. Za jego obchodzenie groziły potężne kary. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, 3 maja znów obchodzone było święto narodowe. Taki stan utrzymał się do 1946 roku. W 1951 roku natomiast to święto zostało zniesione, a przywrócone ponownie jako Święto Konstytucji 3 Maja w 1990 roku.

Czytaj dalej »

Historia

Biało Czerwone Żuczki z oddziału przedszkolnego SP 3

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych.

W piątek 30 kwietnia najmłodsza grupa z oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nr 3 w Kętrzynie uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta.

Marta Żukowska

Czytaj dalej »

Historia

10 KWIETNIA 2021r. – 11. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

10 kwietnia 2010, to data którą pamięta każdy Polak. O godzinie 8:41;06 na terenie Rosji doszło do największej w historii naszego kraju katastrofy lotniczej. W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

O tym tragicznym wydarzeniu w historii Polski pamięta także Kętrzyn. W tym roku – podobnie jak w roku poprzednim – ze względu na trzecią falę epidemii i związane z tym obostrzenia zrezygnowano z organizacji oficjalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Nie zapomniano jednak o tej tragedii. Na schodach ratusza stanęła plansza z fotografiami upamiętniająca ofiary katastrofy, pod którą można indywidualnie złożyć kwiaty i zapalić znicz.

***

Punktualnie o 8:41 na lotnisku Lotnisko Wilamowo koło Kętrzyna samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego, duchowieństwo, wicewojewoda warmiński-mazurski oraz przedstawiciel marszałka województwa złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W całej Polsce uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy ze  względu na epidemię koronawirusa będą mieć ograniczony charakter i odbywać się w ramach reżimu sanitarnego. Kulminacyjnym momentem będą uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i Sejmu.

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury