Connect with us

Kultura

Wywiad z Przemkiem Kochem

Swoją fotografią zmienia rzeczywistość i robi to z dobrym smakiem. Kętrzynianin Przemysław Koch odnotowuje kolejne prestiżowe nagrody oraz cenne publikacje. Najnowsza zdobycz to główna nagroda „FujiFilm Grand Prix Trophy 2021” w konkursie Trierenberg Super Circuit. Aktualnie jego twórczość możemy bliżej poznać dzięki wystawie plenerowej w centrum miasta w ramach projektu Kętrzyńskiej Sceny Inicjatyw Artystycznych. Zapraszamy na rozmowę z autorem.

Wielu ludzi zastanawia się jak można określić zakres Twojej pracy? Grafik czy po prostu fotograf?

– Fotograf, zdecydowanie. 80-90% mojej pracy to jednak praca poza komputerem w tym przygotowanie, pomysły, stylizacja, oświetlenie czy dobór modeli. Oczywiście lubię dodać później coś w postprodukcji, jednak ostatecznie staram się zachować klimat fotograficzny.

Od czego i kiedy to wszystko się zaczęło? Co sprawiło, że zainteresowałeś się zarabianiem na stockach?

– Od przypadku. Kiedyś postanowiłem, że nauczę się obsługi programu photoshop. Tak po prostu, nie wiem skąd to się wzięło. Jeśli photoshop, to wiadomo – fotomanipulacje. Do tego potrzeba dużo różnych zdjęć. Szukając ich w Internecie trafiłem na fotografię stockową. A ponieważ i tam ciężko mi było znaleźć dobre zdjęcie do wykorzystania, to… postanowiłem, że sam zacznę to robić. Kupiłem aparat, zacząłem się uczyć i tak poszło.

Gdzie szukać inspiracji do takich zdjęć?

– Priorytetem i głównym źródłem utrzymania z mojej fotografii jest jednak fotografia stockowa. Logiczne więc, że czuwam i śledzę to co aktualnie dzieje się w branży, co jest w modzie, co się sprzedaje. Wiadomości ze świata czy reklamy tv też pomagają. Poza tym filmy. Hollywoodzkie produkcje można podpatrywać non stop. Światło, kadry i kolory tam zastosowane są obłędne. Zresztą, niektóre nasze rodzime reklamy też są pod tym względem świetnie zrobione. Rzadziej ale również inspiruję się malarstwem.

Powiedz, gdzie aktualnie można zobaczyć Twoje zdjęcia?

– Oj trochę tego jest. Klienci kupując moje zdjęcia nie informują mnie gdzie je wykorzystają a mając bazę kilku tysięcy fotografii ciężko jest je wszystkie śledzić. Jeśli coś trafi do publikacji dowiaduję się o tym przypadkiem. Bardzo często znajduję swoje zdjęcia w Internecie, na przeróżnych portalach informacyjnych czy biznesowych typu WP. Onet, Forbes, Allegro, Ebay itp. Billboardy na ulicach czy autobusy w Warszawie oklejone moim zdjęciem też się zdarzają. Do tego okładki książek, czy artykuły w różnych magazynach. Reklamy Play, MTV, T-Mobile, 7up, Air Asia, gazetki reklamowe marketów. Jest tego całkiem dużo. Widziałem nawet ostatnio swoje zdjęcie w serialu Netflix’a.

Przy tak wielu znaczących publikacjach, który sukces uważasz póki co za najcenniejszy?

– Nie mam jeszcze takiego, ciągle czekam. Każde moje zdjęcie znalezione „w świecie” cieszy, jest to mój mały sukces. Poza tym raczej nie biorę udziału w konkursach czy wystawach. Nie zdobywam nagród. Inaczej jeśli dostanę zaproszenie! W zeszłym roku  zostałem zaproszony do reprezentacji Polski na prestiżowy konkurs World Photographic Cup 2020. Czyli takie drużynowe fotograficzne mistrzostwa świata. Wśród drużyn z całego globu awansowaliśmy do czołowej dziesiątki, co jak nadebiutantów nie było złym wynikiem. Dla owej 10-ki miała się odbyć gala finałowa w Theater Salone Margherita w Rzymie, coś na kształt fotograficznych „Oscarów”. Jednak pandemia pokrzyżowała te plany i wszystko zostało przeniesione do sieci.

W tym roku zostałem zaproszony jako 1 z 25 honorowych uczestników do Trierenberg Super Circuit, również prestiżowy konkurs foto. Gdy pierwszy raz rozmawialiśmy, konkurs był na etapie głosowania. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że wygrałem główną nagrodę „FujiFilm Grand Prix Trophy 2021”.

Czy łatwo przebić się na zagraniczny rynek?

– Oj nie. Na świecie jest tylu genialnych fotografów, że czasem człowiek, oglądając ich prace, łapie się za głowę i zastanawia: „co ja tu robię, powinienem oddać cały swój sprzęt i zrezygnować”.

Dla fotografii stockowej mogę podać przykład, że kiedy zaczynałem, w bankach zdjęć było około 17 milionów prac. W tym momencie jest już ich ponad 360 milionów i każda kolejna jest lepsza od poprzednich. Nie jest łatwo przebić się wśród tylu prac, tylu dobrych fotografów. Teraz to naprawdę ciężki rynek a ja mam to szczęście, że wciąż tam funkcjonuję.  A w fotografii artystycznej jest…. jeszcze trudniej. Praktycznie codziennie pojawia się jakiś nowy genialny fotograf.

Wróćmy do lokalnego podwórka. Twoja praca, a raczej twórczość w dużej mierze polega na współpracy z innymi ludźmi. Przecież to oni są znaczną częścią tego co przygotowujesz. Czy do poszczególnych projektów muszą to być konkretne osoby? Czy jest to raczej na zasadzie spontanu przyjacielskiego?

– Różnie. Czasem mam gotowy pomysł w głowie i uparcie szukam idealnej osoby do wcielenia się w daną rolę na zdjęciu. Niekiedy trwa to nawet kilka miesięcy. Z drugiej strony robię też zdjęcia pod daną osobę. Mam dużo charakterystycznych znajomych czy członków rodziny i wtedy zdjęcia wychodzą spontanicznie lub planuję je pod daną osobę.

Trwa pandemia. Czy ona jakoś szczególnie wpływa na tworzenie?

– Raczej nie. Mam w domu studio, w nim pracuję i wcześniej też tak robiłem. Kontakty z ludźmi to może ze 20% mojej pracy. Internet załatwia resztę. W moim przypadku wiele przez pandemię się nie zmieniło.

KCK w ramach projektu Kętrzyńskiej Sceny Inicjatyw Artystycznych zaproponowało Ci indywidualną wystawę w formie plenerowej. Jak to odbierasz? Czy to pierwsza okazja do zaprezentowania swoich prac?

– Tak, pierwszy raz. Odbieram to bardzo przyjemnie. Kętrzyn to moje miasto, mieszkam, tu całe życie. Miło będzie pokazać kilka moich zdjęć znajomym i nieznajomym z okolicy.

Czy sama forma takiej wystawy plenerowej, by sztuka wyszła do przestrzeni miejskiej to dobry pomysł?

– Bardzo mi się podoba. Jednak jest to możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców niż organizując wystawę w zamkniętym pomieszczeniu. Mało kto z mieszkańców pofatyguje się specjalnie na wystawę. Tutaj „trafi” go ona w oko mimowolnie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowę przeprowadziła: Justyna Drozd

fot. Przemysław Koch

Kultura

Breakmania’2021 punktem rozgrywek Polskiej Ligi Breaking!

Po raz kolejny Kętrzyn stanie się stolicą tańca ulicznego, a to za sprawą XIII edycji Breakmanii 2021.

Impreza odbędzie się w kętrzyńskim Amfiteatrze, ul. Kajki 2, gdzie będzie można zobaczyć zmagania najlepszych tancerzy z całej Polski. Co istotne Breakmania w tym roku będzie punktem rozgrywek Polskiej Ligi Breaking, której zadaniem będzie wyłonienie najzdolniejszych oraz najbardziej aktywnych tancerzy w naszym kraju. Finaliści Polskiej Ligi Breaking otrzymają możliwość reprezentowania Polski na imprezach o randze europejskiej oraz światowej organizowanej przez WDSF – w tym eliminacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 oraz Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Dakar 2026.

Breakmania rusza już 19 czerwca i potrwa dwa dni. Na najlepszych tancerzy czekają atrakcyjne nagrody. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na breakmania.ketrzyn@gmail.com
Tytuł maila: „Zgłoszenie BREAKMANIA”
W zgłoszeniu należy podać: kategorię konkursową, imię nazwisko, ksywkę, miasto oraz tel. kontaktowy do opiekuna bądź instruktora.

PEŁNA ROZPISKA IMPREZY:

19 Czerwca 2021 – Polska Liga Breaking – dzień pierwszy
Miejsce: Kętrzyński Amfiteatr ul. Kajki 2

PLAN IMPREZY:
od 9:00 – rejestracja
I – część do 16 lat:
10:00 – Bboys 1vs1 do 8 lat;
11:00 – Bgirls 1vs1 do 8 lat;
12:00 – Bboys 1vs1 do 11 lat
13:00 – Bgirls 1vs1 do 11 lat
14:00 – Bboys 1vs1 do 16 lat
15:00 – Bgirls 1vs1 do 16 lat

II – część PRO Battle:
17:00 – Bboys 1vs1 pow. 16 lat;
19:00 – Bgirls 1vs1 pow. 16 lat

NAGRODY:
Kategoria Bboys & Bgirls 1vs1 do 8 i 11 lat – I, II i III miejsce – dyplom + nagrody rzeczowe
Kategoria Bboys & Bgirls 1vs1 do 16 lat – I miejsce 200 zł , II miejsce 150 zł , III miejsce 100 zł
Kategoria Bboys & Bgirls 1vs1 pow. 16 lat – I miejsce 600 zł, II miejsce 400 zł, III miejsce 200 zł

20 Czerwca 2021 – Breakmania – HIP-HOP Battle – dzień drugi
Miejsce: Kętrzyński Amfiteatr ul. Kajki 2

PROGRAM IMPREZY:
15:00 – rejestracja
16:00 – prezentacje choreografii grup z Kętrzyńskiego Centrum Kultury

16:15 – HIP-HOP 1vs1 do 8 lat
17:00 – HIP-HOP 1vs1 do 11 lat
18:00 – HIP-HOP 1vs1 do 16 lat
PRO BATTLE
19:00 – HIP-HOP 1vs1 pow. 16 lat

NAGRODY:
– Hip-Hop Battle 1vs1 do 8 i 11 lat – dyplom + nagrody rzeczowe
– Hip-Hop Battle 1vs1 do 16 lat – I miejsce 200 zł, II miejsce 150 zł, III miejsce 100 zł
– Hip-Hop Batte 1vs1 pow. 16 lat – I miejsce 300 zł, II miejsce 200 zł, III miejsce 150 zł

Szczegóły na: https://www.facebook.com/BREAKMANIA.KETRZYN/

fot. Justyna Drozd

Czytaj dalej »

Kultura

Kętrzyński Wieczór Komediowy

W niedzielę 27 czerwca kętrzyńskim Amfiteatrem zawładnie ogromna dawka rozrywki i dobrego humoru. Zapraszamy serdecznie na „Kętrzyński Wieczór Komediowy”, w trakcie którego wystąpi Kabaret Chyba oraz ze swoim show uwielbiany Andrzej Grabowski. Całość poprowadzi standuper Arkadiusz „Jaksa” Jakszewicz.

CHYBA dobry kabaret!

Pochodzący z Wrocławia Kabaret Chyba to bez wątpienia najlepszy i najzdolniejszy kabaret młodego pokolenia. Na ogólnopolskiej scenie zabłysnął w 2010 roku, kiedy to zgarnął nagrody na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce: wygrał słynny krakowski festiwal PAKA, zdobył Grand Prix na festiwalu Przewałka w Wałbrzychu, był laureatem na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry. Od tamtej pory jest znany i ceniony zarówno przez publiczność jak i kabaretowe środowisko. Występowali wspólnie z, m.in.: Piotrem Bałtroczykiem, Jerzym Kryszakiem, Cezarym Pazurą, KMN, Neonówką, kabaretem Hrabi, Limo w największych salach i amfiteatrach w Polsce.

Świat według Grabowskiego

Talent komediowy znanego aktora sprawił, iż zaczął on występować na estradzie jako „Andrzej Grabowski Show”. W prześmiesznym programie kabaretowym prezentuje teksty znane i lubiane, ale także nowe – w dowcipny sposób komentujące bieżące wydarzenia. Wciela się przy tym w różne postacie, z czego najpopularniejszy jest góral – specyficznie postrzegający rzeczywistość. Swoje monologi Andrzej Grabowski często prezentuje w telewizji. Brał udział w wielu programach, jak na przykład „Z Grabowskim po raju”, „Noc Sylwestrowa 2003/2004” z kabaretem Elita. Wiele razy pojawiał się też na kabaretonach w Opolu, Mrągowie, Koszalinie i innych.

Rudowłosa…piękność?

Całość poprowadzi Arkadiusz „Jaksa” Jakszewicz, rudobrody krasnal z Warmii, co z niejednego ogrodu rzodkiew kradł. Miłośnik tatuaży, zapiekanek własnej roboty i historii… zabawnych historii, a wręcz historyjek, na które nikt by nie zwrócił uwagi. A jednak znaleźć można i słowo i kropkę nad „r” i sens i żart ukryty pod wywrotką wege tataru. Zawsze się zastanawiał, czy ktoś czyta te opisy i po co. Ale dlaczego? Jedyny prawdziwie rudy w sercu komik w Polsce, który występuje w Comedy Central Polska i okolice. W 2019 roku: zdobył niechcąco nagrodę na festiwalu FAMA w Świnoujściu, zajął II miejsce na Festiwalu Stand-upu w Zielonej Górze, o którym nikt nie słyszał i dobrze oraz zajął 3 miejsce na Łódź Challange Stand-up.

Na komediowy wieczór zaprasza Kętrzyńskie Centrum Kultury. Nie może Was zabraknąć! 

Bilety w cenie 20 zł (w dniu wydarzenia 30 zł) do nabycia w kasie Kina „Gwiazda” w godz. 14:00 – 21:00lub na biletyna.pl

Czytaj dalej »

Kultura

Najlepsze niezależne krótkie filmy świata w Kinie „Gwiazda”

Najlepsze niezależne krótkie filmy świata już 10 czerwca zagoszczą na ekranie Kina „Gwiazda” w Kętrzynie. Zapraszamy na przegląd jedenastu nagrodzonych obrazów 14. edycji Festiwalu Grand OFF. Miniona edycja festiwalu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na którą nadesłano blisko 4000 filmów ze 130 krajów.

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali, która w tym roku odbędzie się 4 grudnia. Wcześniej, w czasie festiwalu, w jednym z warszawskich kin, dedykowany jest widzom bardzo zróżnicowany, interesujący program.

Początek festiwalowego przeglądu w kętrzyńskim kinie już 10 czerwca o godz. 16.00. Seans jest darmowy i niebiletowany, lecz obowiązuje ograniczenie na Sali do 79 widzów. Szczegóły: www.kino.ketrzyn.pl

Czytaj dalej »

Wydawca

Kętrzyńskie Centrum Kultury
Ul. Sikorskiego 24 A
11-400 Kętrzyn

Redakcja

Plac Piłsudskiego 10/1
11-40 Kętrzyn, tel. 89 751 47 65
e-mail: naszemiastoketrzyn@wp.pl
Redaktor naczelny: Franciszek Jaroński

 

© Kętrzyńskie Centrum Kultury